« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Antrenör kıyımı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Birinci ligde 38 teknik adam görev aldı, 4'ü ayakta kaldı

1999-2000 sezonunda 8 yabancı çalıştırıcıdan 6'sı değiştirilirken, yalnızca G.Saray, Beşiktaş, Samsunspor ve Kocaelispor'un teknik patronları ligin sonunu görebildi.

BİRİNCİ Futbol Ligi'nin 1999-2000 sezonunda, 18 takımda, 8'i yabancı toplam 38 teknik adam görev yaptı. Sezon boyunca, yalnızca şampiyon Galatasaray'ın yanı sıra, Beşiktaş, Kocaelispor ve Samsunspor, sezona başladıkları çalıştırıcılarla sezonu tamamlayabildiler. Diğer kulüplerde ise genellikle başarısızlık nedeniyle teknik adam değişikliklerine gidildi.

YABANCILAR TUTUNAMADI

Ligdeki 8 yabancı teknik direktörün içinde, 2 Alman, birer de Boşnak, Çek, Slovak, Rumen, Azeri ve İtalyan çalıştırıcı bu sezon görev yaptılar. Adanaspor'da, Boşnak Biyediç, Antalyaspor'da Alman Abramczyk, F.Bahçe'de, Çek asıllı İtalyan Zeman, G.Birliği'nde, Slovak Pecze, A.Gücü'nde, Rumen Multescu ile Göztepe'de Jarabinsky, görevlerinden ayrılmak zorunda kaldılar.

14 KİŞİ AYRILDI

30 yerli teknik direktörden ise 14'ü görevi bıraktı. Samet Aybaba, Vanspor ve G.Birliği, Ümit Kayıhan da Altay ve A.Gücü olmak üzere 2 ayrı takımda çalışan antrenörler oldular. En çok teknik adam değiştiren kulüpler olarak ligden düşen Altay ve Vanspor göze çarptı. Altay'da Ümit Kayıhan'ın ardından Celal Bölgen, Turgut Uçar ve Zafer Bilgetay görev yapatı.

F.BAHÇE DİKKAT ÇEKTİ

Vanspor ise Samet Aybaba ile başladığı sezonda, Nevzat Şipal ve İlyas Tüfekçi'nin ardından sezonu Turgay Karatekin- Murat Şimşek ikilisiyle tamamlayabildi. Öte yandan F.Bahçe de ilk kez bu sezon 3 teknik adamla çalıştı. Bu sene G.Saray'ın şampiyiyonluğu ile noktalanan ligde antrenör kıyımı göze çarparken, ayakta kalan yerli çalıştırıcıların başarısı dikkat çekti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler