İZMİR HABERLERİ

Antonio La Marca’dan Başkan Acar’a Ziyaret

IHA
22.09.2015 - 13:56Son Güncelleme : 22.09.2015 - 13:57

PROF. DR ANTONİO LA MARCA’YI MAKAMINDA KABUL EDEN ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR, ZİYARETTEN DUYDUĞU MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ. OLDUKÇA SICAK VE SAMİMİ BİR ORTAMDA GERÇEKLEŞEN ZİYARETTE KYME ANTİK KENTİNE YÖNELİK ÇEŞİTLİ KONULARDA KARŞILIKLI GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU.

IHA

İzmir’in Aliağa ilçesinde, milattan önce 1100 yılında kurulan ve Aiolis şehirlerinin başkenti konumunda olan Kyme Antik Kentinde, dünyaca ünlü arkeolog Antonio La Marca başkanlığında yürütülen çalışmaların bu sezon ki bölümü sona erdi.
Kyme Antik Kentindeki 2015 yılı için çalışmalarını tamamlayan İtalyan heyetin başkanı, Calabria Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Antonio La Marca, Türkiye’den ayrılmadan önce Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ı ziyaret etti. Prof. Dr Antonio La Marca’yı makamında kabul eden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Kyme Antik Kentine yönelik çeşitli konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Bir süre önce ’Kyme Antik Kentine ulaşan patika yolda iyileştirme çalışmaları yapan ve yaklaşık iki yıldır Kyme Antik Kentinden günümüze ulaşan bulguları Aliağa’nın tanıtımında etkin bir şekilde kullanan Aliağa Belediyesi’nin bu çalışmalarından etkilendiğini dile getiren Prof. Dr Antonio La Marca, Kyme Antik Kentine olan ilgi ve hassasiyetten dolayı Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti.
Başkan Serkan Acar’a Kyme Antik Kentinde sona eren 2015 dönem çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr Antonio La Marca, İtalyan kazı ekiplerince yaklaşık 30 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarının kamulaştırma sorunu nedeniyle son birkaç yıldır durma noktasına geldiğini söyledi. Marca, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda kazı çalışması yapamadıklarını; ancak boşa geçen zamanı verimli kullanmak adına çıkarılan eserler üzerinde restorasyon ve temizlik çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi.
Yaklaşık 3500 yıllık tarihe sahip Kyme Antik Kenti’nde kazıların sürdürülmesi adına Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’dan destek isteyen La Marca, kazıların devam edebilmesi için Aliağa Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birlikte hareket ederek, bölgede kamulaştırma için girişimlerde bulunulması gerektiğinin altını çizdi. Dört bir tarafı sanayi kuruluşlarıyla çevrili olan Kyme’nin dikenler içinde bir gül bahçesi olduğunu belirten La Marca, Aliağa’nın Kyme gibi nadide bir tarihi değere sahip olmasının büyük bir şans olduğunu, bu şansın iyi değerlendirildiği takdirde bugüne kadar sanayisi ile adını duyuran Aliağa’nın tarihi zenginlikleriyle de öne çıkabileceğini dile getirdi.
Kyme’de agora ve sütunlu cadde gibi alanların yanı sıra kentin amfi tiyatrosu tamamen gün ışığına çıkarılmayı beklediğini kaydeden Prof. Dr. La Marca, Kyme’nin tamamen ortaya çıkarılması, geleceğe en iyi şekilde aktarılması ve tanıtımı noktasında Aliağa Belediyesi’nin yapacağı ya da içinde bulunacağı projelere tam destek vermeye hazır olduklarını belirtti.
BAŞKAN ACAR: BİRLİKTE HAREKET ETMEYE HAZIRIZ
Ziyaretinden ve kendisine iletilen olumlu düşüncelerden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek Prof. Dr Antonio La Marca’ya teşekkür eden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Kyme’yi önemsediklerini belirterek, kazıların devam edebilmesi için yasal çerçevede üzerine düşen görevi yapacağının sözünü verdi. Aliağa Belediyesi’nin Kyme’nin tanıtımı adına yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalara Calabria Üniversitesi’nin destek verecek olmasının sevindirici olduğunu belirten Başkan Serkan Acar, “Kyme Aliağa’nın en önemli değerlerinden bir tanesidir. Olaya tarihi eserler açısından baktığımızda bizim için çok özel bir anlamı var. Aliağa’nın değeri olması açısından da apayrı bir önemi var. Biz göreve geldiğimiz günden bugüne kümenin ismini duyurmak adına ciddi çalışmalar yapıyoruz. Aliağa’ya gelen misafirlerimize Kyme’yi tanıtan objeler, tabaklar, eserler yaptırdık, kitapçıklar hazırlatıyoruz. Kültürel değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe geleceğe bakabiliriz” diyerek, tanıtım çalışmalarında birlikte hareket etmeye hazır olduklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Antonio La Marca’dan Başkan Acar’a Ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2015 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antonio La Marca’dan Başkan Acar’a Ziyaret haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı