Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antiterör kursu

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2000 - 00:01

  Sezer ve Ecevit'in korumaları, ABD Gizli Servisi görevlilerinden antiterör kursu aldı. 16 koruma, 9 gün süreyle ABD'de eğitim gördü.

  AMERİKAN Gizli Servisi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yakın korumalarının da aralarında bulunduğu 16 polise ‘‘antiterör kursu’’ verdi.

  ABD'de Gizli Servis kampında dokuz gün süren antiterör kursuna Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Demirel'in korumalarının yanısıra Emniyet Genel Müdürlüğü ile Van Emniyet Müdürlüğü'nden de polisler katıldı. Kısa bir süre önce tamamlanan kursta, Türk polisler dersleri tercüman aracılığıyla izledi.

  Uygulamalı derslerde ise polisle teröristler arasındaki kovalamacanın konu alındığı Hollywood filmlerini andıran sahneler yaşandı. Tiyatro oyuncularının rol aldığı bir tatbikatta, Türk polisleri, kalabalık bir yerde suikasta uğrayan devlet adamını ve diğer önemli kişileri olay yerinden uzaklaştırma, otomobilleriyle hızla kaçan teröristleri yakalama konusunda eğitildi.

  Teröristlerin takibi sırasında yolların nasıl açılacağı, tıkalı trafiği açmak için araçlara hangi noktalardan vurularak yolun dışına atılması gerektiği de öğretildi. Çok sayıda aracın parçalandığı uygulamalı derslerde, bombalı araçlara müdahale tatbikatı da yapıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı