Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Antikacı şampiyon

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bulgarların 64 Tokyo ve 68 Meksiko Olimpiyat şampiyonu güreşçisi Boyan Radev, Sofya'daki evinde 3 bin parçalık 400 yılllık ikon ve 2000 yıllık lahitlerden müze kurdu.

HÜRRİYET'e açtı

Bulgarların 64 Tokyo, 68 Meksiko Olimpiyatları Güreş şampiyonu Boyan Radev, 26 yılda Sofya'daki evinde biriktirdiği maddi değeri ölçülemeyen 3 bin parçalık, 400 yıllık ikon ve 2000 yıllık tarihi lahit ve heykelleri HÜRRİYET'e açtı.

Müze açmak istiyor

15 ve 16'ncı yüzyıllardan kalma Trakya ve Yunan medeniyetlerini içeren bu eserleri çok iyi şartlarda alıcı bulmasına rağmen satmadığını belirten Radev (55), ‘‘Onlara gözümün içi gibi bakıyorum. Her ay tozlarını alıp, kokluyorum. En büyük arzum bu eserleri bir müzede sergilemek olacak’’ dedi.

Sigorta yaptıramıyor

Milyonlarca dolarlık bu paha biçilemeyen eserleri koruma altına almak için hiçbir sigorta şirketi ile anlaşamadığından yakınan Radev, ‘‘Hırsızlığa karşı kendi imkanlarım ile çok sıkı bir koruma ağı oluşturmama rağmen yangına karşı ne yazık ki, sigorta yaptıramıyorum’’ dedi.

Evi bir müzeyi andıran ve yatağını 2000 yıllık bir lahitin üstüne koyduğunu söyleyen eski ünlü güreşçi, Radev ‘‘Buradaki her eser benim ayrı evladım. Bu lahitin üstünde huzur içinde uyuyorum’’ dedi.Bunları da Beğenebilirsiniz