Ege Haberleri

  Antik tiyatro hayata döndü

  Latif SANSÜR, (DHA)
  22.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Selçuk İlçesi Efes Antik Kenti’ndeki 24 bin kişi kapasiteli, antik tiyatronun güçlendirme çalışmaları tamamlanırken, her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği tarih hazinesinin korunması için önlemler alınmasını istedi.

  Uzmanlar, konser ve gösterilerde seyirci kapasitesinin 2200 kişi ile sınırlı tutulması ve ses düzeni kurulmamasını önerirken çok özel bir konsere özel izin çıktı. 28 Eylül’de Berlin Filarmoni Orkestrasi özel izinle burada konser verecek.
  Tiyatronun özgün malzemesinin güçlendirildiğini söyleyen Restoratör Mimar Esin Tekin, “Tiyatronun gördüğü yıkım nedeniyle statik yapısının sağlamlaştırılmasını yaptık. Yapının uzun yıllar daha ayakta kalması için koruyucu tedbirler aldık. Efes Festivali’ne, İzmir Kültür Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapan, bir çok ünlünün konserler verdiği antik tiyatronun yaşatılması için kullanılması gerekir. Ancak bunu yaparken çok dikkatli ve kısıtlayıcı tedbirler alınmalıdır” dedi.
  Kazı başkanı, Avusturya Arkeoloji Enstitüsünden Doç. Dr. Sabine Ladstötter de, dört yıl önce başlayan çalışmaların bu ayın sonunda tamamlanacağını söyledi. Ladstötter son yıllarda artan kruvaziyer turizmiyle Kuşadası ve İzmir’e yanaşan gemilerden inen yüzbinlerce turistin mutlaka Efes Antik Kenti ve buradaki antik tiyatroyu gezmek istediğine dikkat çekti. Doç. Dr. Ladstötter bu talebin karşılanması için turistlerin daha fazla ziyaret noktasına yönlendirilerek antik tiyatro üzerindeki ziyaret baskısının azaltılmasını önerdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı