ADANA HABERLERİ

Antik kentte 3 bin yıllık insan iskeleti bulundu

AA / Volkan Kaşik
16.12.2014 - 11:04Son Güncelleme :

- Adana'da, Roma döneminin önemli kentleri arasında yer aldığı belirtilen ve "Ölümsüzlük şehri" olarak bilinen Misis Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen iskelet bulundu - İtalya'dan gelecek uzman ekipçe incelenecek iskelet, 3 bin yıl öncesinin yaşantısına dair ipuçları verecek - İtalyan Prof. Dr. Salmeri: "Analiz sonuçları bize bu insan iskeletinin cinsiyeti, genetik yapısı, yaşı, neden hayatını kaybettiği, o dönemde nasıl beslendiği gibi bilgiler verecek"

AA / Volkan Kaşik

ADANA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve özellikle Roma döneminin önemli kentleri arasında gösterilen Misis Antik Kenti'nde (Mopsouestia) yürütülen kazı çalışmalarında 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen insan iskeleti bulundu.

Lokman Hekim'in Misis Köprüsü'nden geçerken ölümsüzlük iksirini düşürdüğü rivayet edilen ve "Ölümsüzlük şehri" olarak da bilinen antik kentte, Yüreğir Belediyesi'nin hazırladığı "Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi" doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile Adana Müzesi başkanlığında, Roma Antik Akdeniz Araştırmaları Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Anna Lucia D'Agata, Pisa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri konsorsiyumunda yürütülen kazı çalışmalarında önemli bulguya rastlandı.

Kazı ekibi, antik kentin A açmasında, erken İslami döneme ait kale kalıntılarını ortaya çıkarmaya çalışırken, farklı bulguyla karşılaştı. Prof. Dr. Salmeri ve Prof. Dr. D'Agata'nın detaylı incelemesinin ardından bulgunun, insan iskeleti olduğu belirlendi.

Uzman ekibin yaklaşık bir hafta süren çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarılan iskelet, analiz için kazı evinin deposuna götürüldü.

Prof. Dr. Salmeri, AA muhabirine, 7 bin yıllık geçmişe sahip antik kentte Neolitik, Kalkolitik, Genç Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara rastladıklarını söyledi.

Salmeri, "Kale surlarının iç kısmında 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen bir insan iskeleti bulduk. Bu iskeletin, Misis Antik Kenti'nin geçmişi hakkında bizlere önemi bilgiler vereceğine inanıyoruz" dedi.

- Analiz sonuçları geçmişe ışık tutacak

Prof. Dr. Salmeri, kazı evinin deposuna taşınan iskeletin, yaklaşık 2 ay sonra İtalya'dan gelecek uzman ekip tarafından analizinin yapılacağını ifade etti.

Salmari, "Analiz sonuçları, bize bu insan iskeletinin cinsiyeti, genetik yapısı, yaşı, neden hayatını kaybettiği, o dönemde nasıl beslendiği gibi bilgiler verecek" diye konuştu.

İlk izlenimlerine göre, iskeletin normal insan iskeletlerine göre daha uzun olduğunu vurgulayan Salmeri, kesin sonuçların analizden sonra öğrenileceğini kaydetti.

Profesyonel ekiple kazıyı sürdürdüklerini bildiren Salmeri, Misis'in, tarihi çok eskilere dayanan kent olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Antik kentte 3 bin yıllık insan iskeleti bulundu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:00
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı