İZMİR HABERLERİ

Antik Kenti Sembolize Eden Heykel Aliağa’nın Tanıtımında Kullanılacak

IHA
16.09.2015 - 12:28Son Güncelleme :
IHA

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kyme Antik Kenti’ne ait koşan atlet heykeli, biblo haline getirilerek, hediyelik eşya reyonlarında yerini alacak.
Kyme Antik Kenti’ni daha geniş çevrelere tanıtmak amacıyla, antik kente ait her türlü argüman ve objeden yararlanan Aliağa Belediyesi, Kyme’yi sembolize eden koşan atlet heykelini tarih sevdalıları için özel olarak tasarlatacak. Yaklaşık iki yıldır Aliağa’ya emeği geçen ve kenti ziyaret eden yabancı konuklarına plaket, çiçek gibi hediyeler vermek yerine, ‘Kyme Antik Kenti’ne ait sikkelerin tuğrası ile işlenmiş cam tabakları takdim eden Aliağa Belediyesi, düzenlenen turnuva ve yarışma gibi etkinliklerde dereceye girenleri ise ‘kupa’ yerine yine özel olarak tasarlanacak olan heykelcikle ödüllendirecek.
Kyme Antik Kenti’nde uzun yıllardır kazı çalışmaları yapan İtalyan kazı ekibi’nin Başkanı Prof. Dr. Antonia La Marca, Aliağa Belediyesi’nin Kyme’ye ait emareleri simgeleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti. Kyme’yi dikenler içinde bir gül bahçesi olarak niteleyen La Marka, Kyme’nin tanıtımına katkı koyacak her türlü çalışmada Aliağa Belediyesi ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Aliağa Belediyesi’nin Kyme’yi tanıtma projesi kapsamında hazırlayacağı koşan atlet heykelciklerinin sadece Türkiye’de değil, İtalya’da da büyük ilgi göreceğine inandığını dile getiren La Marca, “Türkiye’de ağır sanayisi ile tanınan Aliağa’nın tarihi değerlerini öne çıkarmayı hedefleyerek, çalışmalarını bu yönde sürdürmesini taktirle karşılıyorum. Öte yandan Aliağa Belediyesi’nin onur konuklarına hediye ettiği ‘Kyme Antik Kenti’ne ait sikkelerin tuğrası ile işlenmiş cam tabaklara hayran kaldığımı söyleyebilirim. ‘Kyme’yi sembolize eden Koşan Atlet Heykeli’nin de biblo olarak tasarlanması ve böyle bir düşüncenin bizim de fikrimizin alınarak gerçekleştirilecek olması bizleri hem heyecanlandırdı hem de son derece onurlandırdı. Kısa vadede olmasa da Aliağa Belediyesi ile iş birliği yaparak Kyme’yi tün dünyaya tanıtacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
BAŞKAN ACAR: "OLUMLU PROJEDE YER ALMAYI GÖREV ADDEDERİZ"
Bugüne kadar ağır sanayi üssü olarak anılan Aliağa’nın yakın gelecekte kültür, sanat ve tarihi değerleriyle de öne çıkacağını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, "Aliağa’nın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmanın tarihsel bir sorumluluk görevi olduğuna inanıyor ve bu inançla Kyme Antik Kenti’ne ait elimizde var olan tüm argümanları hak ettiği değeri vererek kullanmaya çalışıyoruz” dedi. Anadolu’nun Ege sahillerindeki en önemli liman şehirlerinden biri olarak gösterilen ve Aiolis kentlerinin başkenti olan Kyme Antik Kenti’nin binlerce yıl öncesine ışık tutan kültürel bir değer olduğunu ifade eden Başkan Acar, “Kyme gibi bugüne kadar hak ettiği ilgiyi göremeyen tarihi zenginliklerimize sahip çıkma bilinci ve bu bilincin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak adına planlanan tüm projelerde lokomotif görevini üstlenmeye hazırız. Kyme’yi yaşatmak, tanıtmak ve geleceğe taşımak için her olumlu projede yer almayı görev addederiz” diye konuştu.
FOÇALI BALIKÇILAR BULMUŞTU
1979 yılında Kyme Antik Kenti açıklarında Foçalı balıkçıların ağlarına tesadüfen takılan koşan atlet heykeli, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmaları sonrasında sergilenmeye başlandı. Dünyadaki benzerleri açısından çok az sayıdaki örnekten biri olan heykelin birçok kopyası ise çeşitli müzelerde sergileniyor. Kyme’yi sembolize eden heykelin bir kopyası da, Aliağa Belediyesi Enka Spor Salonu’nun bahçesini süslüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Antik Kenti Sembolize Eden Heykel Aliağa’nın Tanıtımında Kullanılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 12 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antik Kenti Sembolize Eden Heykel Aliağa’nın Tanıtımında Kullanılacak haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı