Ege Haberleri

EGE

  Antik kent Antandros günışığına çıkıyor

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Beldesi yakınlarındaki Antandros Antik Kenti'nde yapılacak arkeolojik kazılar öncesi yüzey araştırmasına başlandı. Antik kentteki kazı çalışmalarını yürütecek Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı'ndan 8 kişilik ekip, bölgede 45 gün sürecek yüzey araştırmalarına start verdi.

  EKİP Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat, ilk gün yaptıkları çalışmada Roma dönemine ait bulgular elde ettiklerini, kazılara 2001'de başlayacaklarını belirterek, ‘‘Antandros'un günışığına çıkarılması, M.Ö 7'nci yüzyılda Anadolu'yu yakıp yıkan yağmacı kavim Kimmerler hakkında detaylı bilgi alınabilmesi için son derece büyük önem taşıyor’’ dedi.

  GÖÇEBE Kimmerler hakkında çok fazla bilgi bulunamadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Polat, ‘‘Kimmerler, genelde göçebe bir hayat sürüp, Antandros'a yerleşmiş. Burada 100 yıl kadar yaşamışlar. Antik kentte araştırma ve kazılar devam ederse, yerleşimlere ait bilgilere de ulaşabilirsek, Kimmerler'in kültürünü aydınlatabilecek bulgulara erişebileceğiz’’ dedi.

  ALTINOLUK Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Remzi Erkürem, antik kentin ortaya çıkarılması için uzun yıllardır mücadele verdiklerini, ancak gereken duyarlılık gösterilmediği için bölgenin talan edildiğini söyledi. Erkürem, ‘‘Bölge, tarihi önemi dikkate alınmadan yapılaşmaya açıldı. Çıkan eserler adeta yağmalandı’’ dedi. EDREMİT, (DHA)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı