Dünya Haberleri

  Anti-Semitizm’in yerini, Anti-İslam almaya başladı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  07.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlanmasını "sorumsuzca bir saygısızlık" diye niteleyerek, "Anti-İslam, ne yazık ki bazı ülkelerde Anti-Semitizm’in yerini almaya başladı. Tüm bunlara karşı bütün dünyanın dikkatini çektik" dedi.

  Gül şöyle konuştu: "Şiddet doğru bir şey değil. Özellikle Suriye’de, Lübnan’da olanları hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz. Bunlar konuşarak yapılacak işlerdir, diplomasiyle çözülecek işlerdir. En önemli şey, haklıyken size sempati varken, birdenbire haksız duruma düşmek. Tepkiler bugünkü dünyada meşru yollarla daima ifade edilebilir ve bunlar söylenebilir.

  TÜRKİYE’DEN GİRİŞİM

  Türkiye, "karikatür krizinin" daha da ileriye gitmesini önlemek için devreye girme kararı aldı. Dışişleri Bakanı Gül’ün önceki akşam üst düzey kurmaylarıyla yaptığı 2.5 saatlik toplantıda, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ile Avrupa Birliği (AB) arasında bir toplantı gerçekleşmesi için zemin aranması kararlaştırıldı. Türkiye’nin girişimiyle İKÖ ve AB troykasının bir araya gelmesi düşünülüyor. AB’den şimdiki dönem başkanı Avusturya, bir sonraki dönem başkanı Finlandiya ile AB Komisyonu, İKÖ’den de Türkiye, Yemen ve Azerbaycan’ın oluşturduğu troykanın buluşması düşünülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı