"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Anti-aging kremler hakkında merak edilenler

Zamanın izlerini yüzümüzde, ellerimizde ve vücudumuzda görmeye başladığımız andan itibaren anti-aging kremlerine ya da en pahalı bakım ürünlerine saldırmaya başlıyoruz. Peki, bu güzellik iksirlerinden gerçekte neler beklemeliyiz? İşte, en zor soruların cevapları...

Kremler kırışıklıkları yok eder mi?

- Maaselef hayır. Özel anti-aging kremleri cilt yaşlılığını geciktirici ve ilk kırışıklıkları hafifletici içeriklere sahiptir ancak kremlerdeki esas etki çok çabuk başka kırışıklıklar oluşmadan ilk kırışıklıkları azaltmaktır.

Kremlerin içeriklerinde özellikle hangi maddeler bulunmalıdır?

- Nemlendirici bir gündüz kremi UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu 8 ila 10 koruma faktörlü olmalıdır. İçeriğinde C ve E vitamini, retinol ve koenzim Q-10 bulunan anti-oksidanların anti-aging etkisi de vardır. Bakır, magnezyum ve çinko da nemi ciltte tutma özelliğine sahiptir.

Özel içeriklerin etkileri nelerdir?

- Özel anti-aging kremlerinin ve serumlarının sahip olduğu içeriklerin farklı hedefleri vardır. Örneğin, C vitamini bağ dokusunu gerginleştiren ve elastikiyetini sağlayan ve yaşlanmayla birlikte azalan kollajen yapısının bozulmasını geciktirir. Bir hormon takviyesi olan phyto-östrojenin de kollajen üretimini artırıcı etkisi vardır. E vitamini kısa yaşam süreli agresif moleküller olan serbest radikalleri yakalarken, cildin erken yaşlanmasına neden olan nikotin, ilaçlar ve UV ışınlarını stimule eder. Yosun ve magnezyum da mimik kırışıklıklarındaki kas gerginliğini çözerken, mısır ekstresi cilt liflerini yeniden yapılandırır ve içten güçlendirir. Termal sular ise cildin kendi koruma kalkanını kuvvetlendirir.

Mimik çizgilerine karşı kremler var mıdır?

- Alın kırıştırma, gülme ya da göz kırpma dolayısıyla oluşan kırışıklıkları kremler ve serumlarla azaltmak mümkün. Ancak bugüne kadar pek az özel ürün kas kullanımı dolayısıyla oluşmuş mimik çizgilerini azaltıyordu ve ciltte hafif koruyucu etki bırakıyordu. Oysa artık bu tarz kremler mevcut.

Bazı kremler neden çok pahalı?

- Bu kremler, içeriklerindeki pahalı anti-aging maddelerinin yüksek konsantrasyonlarda bulunmasından dolayı pahalı. Ayrıca yeni maddelerin araştırılması ve keşfedilmesi de ürünlerin fiyatlarına yansıyor.

Ne zaman serum kullanmaya başlamak gereklidir?

- Serum aynı zamanda hassas bir bakım olduğundan 30’lu yaşlardan itibaren yani ilk kışıklıklıkların görülmeye başlamasından itibaren kullanmak gerekiyor. Kırışıklıklar, yorgun cilt, pigment lekeleri... Cildinizin ihtiyacına göre gerginleştiren, nemlendiren ya da rahatlatan bir serum ürününü kullanabilirsiniz. Birkaç damla ya da küçük bir parça temiz bir cilde sabah-akşam uygulanmalı. Ardından günlük bakım kremi ya da gece kremi sürülmeli. Haftalık bir peeling uygulamasının ardından serumdaki etken maddelerin ciltte emilimi daha da hızlanacaktır.

Cilt temizliğinin altın kuralları

Kusursuz bir temizlik aynı zamanda mükemmel bir cildin de mimarıdır. Kiri, zararlı atıkları, ölü deri hücrelerini ve hatta ter kalıntılarını cilt yüzeyinden atmaya yarar. Ancak tüm cilt tipleri birbirine benzemediğinden kendi cilt tipinize uygun bir temizlik yöntemi uygulamanız gerekir. Çünkü bir cilt tipine iyi gelen bir temizlik ürünü başka bir cilde zarar verebilir. Ancak her cilt tipinin uygulamaması gereken bir yöntem var ki o da yüzü normal bir sabunla asla yıkamamak. Cildin pH değerini değiştirir ve doğal koruma kalkanına zarar verir. Ayrıca, temizlik ürününün kalıntılarını her zaman iyice yıkamak gerekir. Aksi halde cilt hassaslaşarak reaksiyon verir.

Son olarak cildinizi asla gereğinden fazla suyun altında tutmayın. Yoksa cildiniz ihtiyacından daha fazla nemlenmiş olur.

Cilt tipi için uzmana danışmak şart

Zararlı çevre kirleri, kötü beslenme ve kaloriferlerin ya da klimaların kuruttuğu hava giderek daha çok insanda cilt sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden kişinin tüm cilt temizliğini kendi cilt tipine uygun bir şekilde yapması önem taşıyor. Bununla ilgili dermatoloğunuzdan mutlaka yardım almalısınız. Çünkü cilt bakımı güzellik bakımı değil öncelikli olarak cilt hastalıklarını önleyici bir koruma programı olmalıdır.

ÜRÜN MARKET

GÜNLÜK BAKIM RİTÜELİ

Mades ürünleri, Chapter ve Black & White ürün gamı ve artık Türkiye’deÉ Chapter serisi; geleneksellik, nostalji, sadelik ve şeffaflık gibi özellikleri ile öne çıkıyor. İçerdiği doğal içerikler ile günlük bakım ritüelinizde ihtiyaç duyduğunuz kaliteyi her an elde etmenizi sağlıyor. Chapter I: Baştan çıkarıcı tatlılığıyla böğürtlen ve karpuz özü içeriyor. Chapter II: Ruhunuzu iyileştiren mango ve mandalin özü içeriyor. Chapter III: Cildi sakinleştiren yaban kirazı ve gelincik özü içeriyor. Chapter IV: Cildi yumuşatan lavanta ve sedir ağacı özü içeriyor. Chapter V: Cildi canlandıran aloe ve salatalık özü içeriyor.

Stresle baş etmenin 5 yolu

Cildimiz psikolojik problemlerden ciddi şekilde etkileniyor, bunun sonucu olarak da eski gücünü kaybedip olumsuzluklara açık hale geliyor. Çözüm ise anti-aging metotlarının yanı sıra bakım, rahatlama ya da spor yoluyla stresi azaltmak...

Retinol içeren bir yüz bakım kreminiz var. Düzenli olarak cilt bakımı yaptırıyorsunuz ve içki ya da sigara kullanmıyorsunuz. Buna rağmen 30 yaşından itibaren ince kırışıklıkların cildinize yerleştiğini görüyorsunuz. Bilinen şu ki, stres yaşlanmanın hızlanmasında en önemli etkenlerden biri. O halde hemen yoğun stresten kurtulmalısınız.

Amerikalı dermatologların görüş birliğine vardığı konu, cilt ve duygular arasında değişkenlik gösteren etkilerin olduğu. Pensilvanya’daki Yardly Dermatoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre sivilce ya da akne, psikolojik problemlerden çok etkileniyor.

Peki, stres cildi nasıl etkisi altına alıyor? Ciddi sorunlarımız olduğunda cildimiz buna hassasiyetle karşılık veriyor. Bu da kollajenleri olumsuz etkiliyor, cilt nemi artık depolayamıyor ve dolayısıyla koruyucu kalkan eski gücünü kaybediyor. Bunun sonucunda kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı ortaya çıkıyor. Çözüm ise anti-aging metodlarıyla birlikte bakım ve rahatlama ya da spor yoluyla stresi azaltmak.

Su içmek

Yeterli su kullanımı, ışıltılı ve genç görünümlü bir cildin temelini oluşturur. Günde üç litre su ya da bitki çayı içerseniz, hem vücudunuz hem de cildiniz yeterince nemlenmiş olur. Üstelik bir süre sonra bu kendini belirgin şekilde göstermeye başlar. Mankenlerin zayıf kalma kurallarından biri de su içmektir.

Nefes

Nefes yoluyla stresi azaltmak kulağa oldukça basit geliyor. Ancak doğru ve bilinçli nefes gerçekten oldukça etkili. Ülkemizde de bir meditasyon gözüyle bakılan doğru nefes teknikleriyle ilgili birtakım dersler, egzersizler veriliyor.

Yoga

Spor yaparak genç kalabilirsiniz... İster inanın ister inanmayın ama düzenli yoga yapanların yüzlerinin parlamasının biyolojik nedeni budur. Stres altındaki kan damarları daralır, böylece zararlı atıkların vücuttan atılımı zorlaşır. Sonuçta cilt matlaşır ve kötü beslenmeye başlar. Yoga gibi rahatlama teknikleri kan damarları üzerindeki bu baskının ortadan kalkmasını sağlar ve cilt daha sağlıklı ve daha genç görünür.

Gülmek

Pozitif düşünce gençleştirir... Bir şeyler yaparak ya da düşünerek mutlu olmak, aynı zamanda vücudun doğal mutluluk hormonu endorfin üretimini de destekler. Bunun olumlu etkisi ise rahatlama ve yüz kaslarının yumuşamasıdır. Kötü düşünceler ise böbreklerde, ciğerlerde ve kalınbağırsakta olumsuzluklara yol açabilecek süt asidi üretimine yol açar. Cilt de zincirinin son halkası olarak reaksiyon verir.

Uyku

Vücudunuzu dinlendirmezseniz o da rahatlayamaz. Uyku sırasında yüz kasları yumuşar ve gergin mimiklerden kurtuluruz. Gün içinde kaç kez alnınızı kırıştırdığınızı ya da kaşlarınızı çattığınızı düşünün. Yüz kasları yüksek performansla çalışmakta ve bu yüzden gergin görünmenize neden olmaktadır. Bu gerginlik de yaşlanmamıza neden olur.
X