GAZİANTEP HABERLERİ

Antepfıstığı’nda 'güve' ile mücadelede yeni yöntem

DHA
28.03.2016 - 15:31Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi, Antepfıstığındaki dal güvesi ile mücadelede yeni bir yöntem geliştirdi.

Tarımsal Daire Başkanlığı’nın Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında Antepfıstığındaki dal güvesini yok etmek için 'feromen tuzaklama' sistemi geliştirdi. Biyoteknik mücadelede kullanılan bu sistem 10 dönümlük fıstık tarlasına bir adet yeterli oluyor. Tanesi 30 TL olan feromen tuzaklamanın sadece fıstık dal güvesinde etkili olduğu diğer faydalı böceklere zarar vermediği belirtildi. Kutu şeklinde bir plastiğin üzerine sürülen özel yapıştırıcıya gelen dal güveleri anında ölüyor ve fıstık ağacına zarar vermiyor.

Feromen tuzaklamanın tanıtımı için Nizip’in Gevence Mahallesi’nde yapılan törende; Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, burada fıstık tarlasında çiftçilere projeyi tanıttı.

Tanıtım öncesinde fıstık üreticilerine bilgiler aktaran Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, tüm ilçelerde değişik tarımsal destekler yaptıklarını söyledi. Özellikle Antepfıstığına sahip çıkmaya çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, "Gaziantep’in toplam tarım arazisi 370 bin hektar. Bunun 130 binine denk gelen yaklaşık üçte biri antepfıstığı alanıdır. Dolaysıyla bu ürüne sahip çıkmaktan daha doğal bir şey olamaz. Antepfıstığı kentimizin sanayisini, kültürünü, sanatını hatta yemeğini etkilemektedir" dedi.

Antepfıstığında 5 temel konu üzerinde çalıştıklarını ve bunu dillendirdiklerini belirten İbrahim Yılmaz, ilçelerdeki Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlükleri’nin de bu konu üzerinde çalışmalarının bulunduğunu vurgulayarak, "Sulama, bitki besleme, yeterli erkek ağaç, zirai mücadele, ürün işleme gibi konuları önemsiyoruz. Sulama ve pazarlama konusunda belediyenin şuanda bir çalışma yapması kolay gözükmüyor. Diğer alanlarda çalışmalarımız devam ediyor ve gerekli destekleri veriyoruz. Geçen sene erkek ağaç konusunda 3 bine yakın ağacı aşıladık ve bu senede bu çalışmamız devam ediyor" diye konuştu.

Dal güvesi ile mücadele edilmediği takdirde yüzde 35’lere varan bir ürün kaybının yaşanmasına neden olabileceğini dile getiren Yılmaz, fıstık üreticilerinin bu sistemi kullanması gerektiğini söyledi.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü İl Müdürü Nevzat Aslan ise, biyoteknikle mücadele yollarında etkili olmayı anlattı. İlaçlama ve aşılamanın zamanında yapılması gerektiğini belirten Aslan, yanlış yapılan ilaçlanma ile aşılanmada dengenin bozulduğunu söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Latif Karadağ da, büyükşehrin tarımsal alanlarda yaptığı çalışmalardan bahsetti. Karadağ, sınırları genişleyen büyükşehrin hizmetlerinin en ücra köşelere kadar gittiğini kaydetti.

Daha sonra fıstık tarlasına giden çiftçiler ile İbrahim Yılmaz, burada feromen tuzaklamanın nasıl yapılacağını bizzat uygulayarak gösterdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Antepfıstığı’nda 'güve' ile mücadelede yeni yöntem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 15 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antepfıstığı’nda 'güve' ile mücadelede yeni yöntem haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı