Antep fıstığı Turgutlu'da

Hürriyet Haber
28.05.2010 - 12:50 | Son Güncelleme:

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle bölgedeki tarım ürünü yelpazesinin genişletilmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında 1999 yılında 6 köyde çiftçilere dağıtılan Antep fıstığı aşılarından 11 yıl sonra olumlu sonuç alındı.

İlçeye bağlı Osmancık, Kurudere, Dalbahçe, Avşar, Yukarı Bozkır ve Kayrak köylerinde deneme üretimi için meyve ağaçlarına aşılanmak üzere verilen Antep fıstığı aşıları, 11. yılda ilk meyvelerini verdi.

Uzman ekipler tarafından köylerdeki değişik meyve ağaçlarıyla çitlembik ağaçlarına yapılan göz aşılarının tutması ve meyve vermesi köylüler için yeni geçim umudu oldu.

Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Antep fıstığında alınan iyi sonuçla, köylüler adına umutlandıklarını ifade ederek, alınan bu olumlu sonuçla birlikte bu konuda yeni bir proje hazırlayarak gelecek ay 10'a yakın köyde daha Antep fıstığı aşılaması yapmayı planladıklarını kaydetti.
Projenin uygulandığı köylerden Osmancık Köyü muhtarı ve Turgutlu Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen Üyesi Salim Çetin de 1999 yılında dönemin Turgutlu Kaymakamı Orhan Işın'ın önderliğinde İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından geliştirilen projede, köylerde usta ziraatçılar eşliğinde çeşitli ağaçlara Antep fıstığı aşıları yapıldığını belirtti.

Yapılan göz aşılarının 11 yılın ardından artık tam randımanlı olarak meyve vermeye başladığını ifade eden Çetin, şunları söyledi:

“Bu aşıların yapıldığı köylerin geçim kaynakları tamamen meyvecilik üzerine ve mevcut meyvelerimize bir yenisinin daha eklenmesi köylerimizi ekonomik olarak güçlendirecektir. Bu meyvenin yaygınlaşması için bu yıl Kaymakamımız Nazmi Günlü nezaretinde yeni bir proje geliştiriyoruz. Bu proje kapsamında mevcut 6 köyümüze 10 köyümüz daha katılacak ve bu yıl göz aşılarından 10 bin adet aşı yapılacak. Gelecek 15 yıl içerisinde yaklaşık 20 köy için bu ürün başlıca geçim kaynağını oluşturacağına inanıyorum.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı