Gündem Haberleri

  Antbirlik reformu

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski genel müdür 2 yıldır raporla maaş almış

  45 trilyonluk borçtan kurtulmaya çalışan kurum, 4 ayda 184 işçiyi çıkardı

  ANTBİRLİK, 16 Haziran'da çıkarılan kanunla yeniden yapılanıyor. Geçen yılı 15 trilyon açıkla kapatan Antbirlik, tüm birlikler gibi bütün açıklarını kapatmaya çalışıyor. Birlik 45 trilyonluk borçtan kurtulup, kazanca geçmek için her yolu deniyor. Başarılı olunmazsa birlik dağılmış sayılacak.

  İŞ YAPMADAN MAAŞ

  Genel Müdür Mehmet Körk, ‘‘Birlik adeta bir çiftlik gibi. Göreve gelen vekil, müdür, tanıdıklarını yerleştirmiş. Emekli olmaya hak kazananlar da, iş yapmadan para kazandıkları için emekli olmuyor. İlk olarak kadroları azaltmaya gittik.dört ayda 184 kişiye çıkış verdik’’ dedi.

  DAYIMA DA ACIMAM

  Antbirlik'te uzun süre Genel Müdürlük yapan Asım Enhoş'un bile, iki yıldır raporlu olduğu ve maaşını aldığı belirlendi. Genel Müdür Mehmet Körk, ‘‘Bu durumda bir çok işçi var. En fazla maaş alanlardan çıkarmaya başladık. Hatta bunlar arasında kendi dayım Ali Kuş'da vardı, emekliye ayrıldı’’ dedi.

  3 YIL SÜREMİZ VAR

  Genel Müdür Mehmet Körk şöyle devam etti: ‘‘Antbirlik'in kurtulması için her yolu deneyeceğiz. Artık devletin sırtında bir kambur olan bu birliği kurtarıp, kar yapar seviyeye getireceğiz. 50 yıl süren hatalar bir anda düzelmez. Zamanla olacak. Yasaya göre, 3 yılda A.Ş olmamız gerekiyor.’’

  Kurtuluş reçetesi

  ANTBİRLİK'in kurtulması için yapılacak çalışmalar sırasıyla şöyle:

  1- İşçiler azaltılacak. 2- Bina, işçide ve harcamalarda tasarrufa gidilecek. 3- Fabrikalara yeni cihazlar alınacak. 4- Gübre ve tarım ilaçları 12 ay satılacak. 5- Narenciyeye yönelinecek. 6- Anonim Şirkete dönüştürülecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı