Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antarktika eriyor

  Hürriyet Haber
  19 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Nisan 1998 - 00:01

  Amerikalı bilim adamları, Antarktika'dan 200 kilometre karelik bir aysbergin koptuğunu saptadılar.

  Colorado Üniversitesi'nden araştırmacı Ted Scambos, uydu görüntülerine göre Güney Amerika'nın en uç bölgesi Tierra del Fuego'ya (Ateş Ülkesi) doğru uzanan Larsen Buzulu'nun yaklaşık 200 km karelik bir aysbergi kaybettiğini belirtti. Olay, Antarktika'nın yaz mevsiminden kış mevsimine geçtiği 2 Şubat-23 Mart döneminde meydana geldi.

  Alarm doğrulandı

  Geçen 26 Şubat'ta kaydedilen görüntüler dev buz parçasının yok olduğunu gösterirken, Greenpeace örgütünün ve İngiliz uzmanların ‘‘Global ısınma Antarktika'yı vuruyor, buzlar eriyor’’ alarmı doğrulandı. 23 Mart tarihli bir başka uydu fotoğrafı da Larsen Buzulu'nda önemli bir yarık meydana geldiğini açık seçik gözler önüne serdi.

  Bir buzulun sonu mu?

  Ted Scambos, global ısınma nedeniyle yavaş yavaş parçalanması beklenen yaklaşık 12 bin kilometrekarelik Larsen Buzulu'nun sonun başlangıcında olabileceğini iddia etti. Larsen Buzulu'ndan 1980 ve 1995'te de aysbergler kopmuştu. Son 60 yılda ortalama ısının 2.5 santigrad arttığını kaydeden uzmanlar, global ısınmadan en fazla Antarktika'nın etkilenmesini çözemediler.

  Derin yarıklar oluştu

  Global ısınma, Antarktika'yı vuruyor. Buzlarda derin yarıklar oluştuğu çok net bir şekilde gözleniyor. Bilim adamları, Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nin çektiği uydu görüntülerinin de, Larsen Buzulu'ndan kopan parçaların yayıldığı alanı gösterdiğini söylüyorlar.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı