« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Antalya'ya mektup

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Hamza IŞIN

Tarih; 14 Eylül 2000 Perşembe... Yer; Antalya Atatürk Stadı, Basın Odası... Antalyaspor'un 2-0 galibiyeti ile biten Werder Bremen maçının hemen sonrası. İki takım hocası basın toplantısı yapıyor. Söz sırası Werder Bremen Teknik Direktörü Thomas Schaaf'da. Ve ağzından şu kelimeler dökülüyor; ‘‘Bugün futbolcularımız tanıyamadım. Almanya'daki maçta futbolcularımın karakterini göreceğim.’’

Bu sözlerle ilgili çok düşündüm. Böylesine spor etiğine ters, böylesine Fair-Play ruhunu rencide eden ve kendi insanına bilen en ağır hakareti reva gören bu beyanatın altında neler var? Ben, Thomas Schaaf'ın spor etiğinden ve Fair-Play ruhundan bihaber insan olduğunu zannetmiyorum. Peki bunları o'na unutturan nedir?

SCHAAF ANLASIN

Sen henüz Avrupa'da adı sanı duyulmamış bir Türk takımı olarak Avrupa'nın sayılı armadalarından kabul edilen Werder Bremen'i hem de sürklase ederek nasıl yenersin efendim? Sen bunu yaparsan adamı çılgına çevirir ne söylediğini bilmez bir hale getirirsin. Amacım bunları yazarak Vatan-Millet-Sakarya edebiyatı yapmak değil. Adamın bilinçaltındaki düşüncesini ortaya koymak. Her yarışan kişi gibi bizim için de elbetteki kazanmak önemli. Sonucu istediğimiz gibi olsa da, olmasa da sahaya çıkıp Fair-Play ruhuna uygun olarak bu kent ve bu ülke için ter akıtmayı yeterli bulur, o insanları bağrımıza basarız. Sadede gelmek gerekirse, Antalyasporlu futbolculardan çok fazla bir şey istemeyeceğim. O gün geldiğinde, o sahada öyle bir mücadele ortaya koyun ki, size yenilmenin ve elenmenin karaktersizlik olmadığını önce Thomas Schaaf anlasın, sonra da bütün Almanlar.

Bunu yaptığınızda yalnızca Türk halkını sevince boğmakla kalmayıp, Alman meslektaşlarınızın da onurunu kurtarmış olacaksınız.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler