Antalya'ya gelen turist sayısı 8 milyonu geçti

Talat ÖZTUZSUZ/ANTALYA, (DHA)
08.10.2008 - 16:30 | Son Güncelleme:

ANTALYA’ya havayoluyla gelen turist sayısı, 8 milyon 24 bin 695'e ulaştı. 7 Ekim tarihi itibariyle ulaşılan bu rakamın, tüm zamanların rekoru olduğu belirtildi.

Turizm kenti Antalya'ya 1 Ocak- 7 Ekim arası havayoluyla gelen turistlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 artarak 8 milyon 24 bin 695 oldu. Geçen yıl aynı dönemde 6 milyon 778 bin 976 turist gelmişti. Bu rakama göre yılbaşında konulan 9 milyon turist hedefine bir adım daha yaklaşılırken, hedefe ulaşmak için kalan 3 ayda 1 milyon turistin Antalya’ya gelmesi gerekiyor. Turizmciler ise hedefin yıl sonuna kalmadan yakalanacağına emin.

ÇOK İYİ BİR SEZON

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, ulaşılan turist sayısının tüm zamanların rekoru olduğunu açıkladı. Çok iyi bir turizm sezonu geçtiğinin altını çizen İbrahim Acar, “Bunda hava şartlarının hala iyi oluşunun da etkisi var. Turistler hala rahatlıkla denize girebiliyor” dedi.

Eylül ayında bir önceki yıla göre turist sayısında yüzde 20 artış olduğunu belirten İbrahim Acar, “Artık yaz sezonunun sonunda da artışımız devam ediyor. Bu ölü sezonların canlandığını gösteriyor” diye konuştu. Rezervasyonların, turist yoğunluğunun Kasım ayının ortasına kadar devam edeceğini gösterdiğini söyleyen İbrahim Acar, “Yeni rekorlara hazır olun” dedi.

HEDEFE AY SONU ULAŞILIR

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, yapılan rezervasyonların Rus turist yoğunluğunun Ekim ayı sonuna kadar süreceğini gösterdiğini açıkladı. Yoğunluğun devam etmesi halinde 9 milyon turist rakamına ay sonunda ya da Kasım ayının ilk haftasında ulaşılabileceğini kaydeden Çavuşoğlu, “Geçen yıl konulan 8 milyon turist hedefini 300 bin farkla kaçırdık. Bu yıl konulan hedefi de geride bırakacağız” diye konuştu.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı