Antalya'ya dönük kruvaziyer atağı

A.A.
03 Temmuz 2007 - 11:03Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 11:03

Global Yatırım Holding (GYH) Antalya Limanı (Port Akdeniz ve Kuşadası Limanı (Ege Ports) Pazarlama Müdürü Figen Ayan, Antalya Limanını gelecek yılın programına alan Royal Caribbean Cruises Line (RCCL) şirketinin, dört seferde 3 bin yolcu getireceğini bildirdi.

Antalya Limanı'nın geçen yılın kasım ayından itibaren yüzde 40'ı GYH, yüzde 40'ı Çelebi Holding ve yüzde 20'si de Antmarin konsorsiyumuna devredildiğini hatırlattı.

Pazarlama faaliyetleriyle GYH'nin de ortakları arasında bulunan Avrupa'nın en büyük kruvaziyer turizm şirketlerinden Royal Caribbean Cruises Line (RCCL) şirketinin, Antalya Limanı'nı gelecek yılın programına aldığını ve dört seferde 3 bin yolcu getireceğini belirten Ayan, Antalya limanı'nın tanıtımı için de çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Ayan, şöyle devam etti:
“Kruvaziyer şirketlerinin Antalya Limanı'na düzenli sefer yapmaları için, öncelikle limanı güvenli bir hale getirmek gerekir. Bunun için tüm dünyada geçerliliği olan uluslararası standartlarda limanlara verilen, Kuşadası limanında da bulunan ISPS Güvenlik Kodu'nun alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, limanının tanıtımının en iyi şekilde yapılması gerekir. Bölgenin kültürel ve tarihsel zenginliklerini anlatıp Antalya Limanı'nın önemi vurgulanmalıdır. Antalya Limanı'nın kruvaziyer gemilerin uğrak yeri olması için sadece yurt içinde değil, yurt dışında da tanıtımının yapılması amacıyla yurt dışındaki fuarlara katılmayı, Antalya ve civarının tarihsel zenginliklerini anlatarak limanı iyi şekilde tanıtmayı planlamaktayız.”

TÜRKİYE'DE KRUVAZİYER TURİZM

GYH'nin Türkiye'de kruvaziyer turizm sektöründe yeni bir açılım hedeflediğini ifade eden Ayan, bu nedenle GYH olarak kruvaziyer limanlarını uluslararası standartlara taşımak için limanları sürekli yenileyerek gerekli yatırımları yaptıklarını bildirdi. Ayan şunları kaydetti:
“GYH, bu yatırımlar sayesinde sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda yurt dışında da diğer limanlara örnek olmuştur. GYH bu vizyonla yatırımlarına devam edecektir. Kruvaziyer Şirketleri Uluslararası Birliği'nin (CLIA) 2006 raporuna göre, kruvaziyer yolcularının en çok beğenilen 12 destinasyonu (gidilecek yerler) arasında, Türkiye ve Akdeniz altıncı sırada yer almaktadır.”

GYH olarak amaçlarının temsil ettikleri limanların daha iyi tanınmasını sağlamak ve bu limanları bu sıralamada daha üst seviyelere taşımak olduğunu anlatan Ayan, Ege Ports Kuşadası Limanında yapmış oldukları pazarlama ve yatırım faaliyetleri sonucunda, dünya kruvaziyer sektörünün saygın dergilerinin sıralamalarında Ege Ports'un 16. sırada yer aldığını, önümüzdeki yıllarda ise ilk 10'a girmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı