ANTALYA HABERLERİ

'Antalya'ya afet eğitim ve kültür merkezi şart'

DHA
31.03.2016 - 15:14Son Güncelleme :

'Antalya'ya afet eğitim ve kültür merkezi şart'

DHA

 

Akif ARICI/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Kent Konseyi Afetler ve Kriz Çalışma Grubu Başkanı Ahmet Çiçek, 1'inci derece deprem bölgesinde yer alan Antalya'da, Dünya Afet Eğitim-Kültür Merkezi ve Müzesi'nin yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Antalya Kent Konseyi Afetler ve Kriz Çalışma Grubu Başkanı Ahmet Çiçek, Türkiye'de son 60 yılda yaşanan afetlerden 20 milyona yakın insanın etkilendiğini belirtti. Ahmet Çiçek deprem, sel, taşkın, yangın, heyelan, kimyasal patlamalar ve zehirlenmeler gibi olaylardan, afet bilincini oluşturarak daha az etkileneceğini söyledi. Afet yönetiminin zarar azaltma, risk azaltma, hazırlık ve müdahaleden oluştuğunu kaydeden Çiçek, afet öncesi yapılan 1 birimlik harcama sayesinde afet sonrasındaki harcamalardan 7 kat tasarruf sağladığına dikkati çekti.

AFET EĞİTİM MERKEZİ KURULMALI

Dünyada özellikle Japonya'da yaygın hale gelen afet bilincinin oluşmasına yönelik eğitim merkezlerinin Türkiye'de geçen yıl Bursa'da faaliyete geçtiğini hatırlatan Çiçek, 1'nci derecede deprem bölgesinde yer alan turizmin başkenti Antalya'ya da uluslar arası hizmet veren Dünya Afet Eğitim- Kültür Merkezi ve Müzesi'nin kurulmasının şart olduğunu söyledi. Afeti yapay olarak yaşatacak simülasyonlar, yangın odaları, hologramlar ve benzeri platformların hazırlanacağı bir merkezin özellikle ilkokul çağındaki çocuklara hitap edeceğini anlatan Ahmet Çiçek, Bursa'daki merkezde geçen yıl 200 bin kişiye eğitim verdiğini aktardı.

AFET BİLİNCİ OLUŞTURULMALI

Projenin hazırlanması halinde merkezin 1 yıl içinde hizmete girebileceğini açıklayan Çiçek, "Ulusal ve uluslararası kamu ve özel kuruluşlar, STK'lar, UNESCO ve AB fonları ile özel sponsorlar sayesinde kaynak yaratılabilir. Kâr amacı gütmeyen bir proje. Maliyeti ne olursa olsun insan hayatından daha değerli bir şey yok. Amacımız afet bilincini oluşturmak, dünya kültür mirası olarak geleceğe eser bırakmaktır" diye konuştu.

Ücretsiz verilen eğitimler sayesinde, afet esnasında neler yapılacağının öğretileceğini aktaran Ahmet Çiçek, bu sayede can ve mal kayıplarının en aza indirileceğinin altını çizdi. Merkez bünyesinde kurulacak müze sayesinde dünya mirasına eser kazandırılabileceğinin belirten Ahmet Çiçek, merkezin uluslararası konferans, eğitim ve seminerlere ev sahipliği yaparak kent turizmine katkı sağlayabileceğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 'Antalya'ya afet eğitim ve kültür merkezi şart' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 15 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Antalya'ya afet eğitim ve kültür merkezi şart' haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı