ANTALYA HABERLERİ

Antalyalılar Şarampol İçin Yüzde 90 Evet Dedi

IHA
19.10.2015 - 11:09Son Güncelleme :

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI MENDERES TÜREL, ŞARAMPOL CADDESİ İÇİN YAPILAN REFERANDUM KAPSAMINDA OY KULLANAN VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ

IHA

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi’nde bulunan Şarampol caddesi yeni proje için yapılan referandum’da 9 mahalle ve Şarampol esnafının yüzde 90.19 evet oyu kulandı.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kentin en eski ve en ünlü caddelerinden Şarampol için referandum yaptı. Efsane Caddeyi eski günlerine döndürecek Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım Projesi gerçek bir seçim havasında gerçekleştirilen referandum ile halka soruldu.
YÜZDE 90.19 EVET
Elmalı, Balbey, Tahılpazarı, Cumhuriyet, Güvenlik, Kızılsaray, Muratpaşa, Sedir, Üçgen mahallelerinde kurulan sandıklarda seçmen listelerinde isimleri bulunan vatandaşlar ile Şarampol esnafı oy kullandı. Vatandaşın katılımı yoğun oldu. 4 bin 637 kişinin oy kullandığı sandıklardan Efsane Cadde Şarampol’u eski günlerine döndürecek projeye evet oyu çıktı. Sandıklara akın eden vatandaşların yüzde 90.19’sı projeye evet oyu verdi. Oy kullananların yüzde 9.67’si projeye hayır dedi.
BAŞKAN TÜREL HEMEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, vatandaşların kararının kendileri için her şeyden önemli olduğunu ifade ederek, çıkan bu sonucun ardından vakit kaybetmeden çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Büyük projeler için sandık kurarak referandum yapan ilk belediye olduklarını kaydeden Türel, “Tabii biz bu referandumları Büyükşehir Belediyesi olarak fevkalade önemsiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde bu tür uygulamalar yapılıyor. Biz Türkiye’de çok fazla alışık değiliz. Ben seçimlerden önce önemli projeleri halkımıza soracağımızı söylemiştim ve bunun sözünü vermiştim. Bu ikinci referandumumuz. Raylı sistemin ikinci etabıyla ilgili hususu vatandaşlara sormuştuk. 8 bin 400 kişi katılmış ve vatandaşların yüzde 98.42’si olumlu yanıt vermişti. Biz de vatandaşımızın dediğini yaptık. Raylı sistem ikinci etabın temelini atıyoruz” dedi. Başkan Türel demokrasinin yerel yönetimlerde başladığını, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak demokratik katılım ve şeffaf yönetimin en iyi örneklerini hayata geçirmeye devam ederek Türkiye’ye örnek olacaklarını ifade etti.
EFSANE GERİ DÖNÜYOR
Antalya’nın en eski, en köklü ve en ünlü caddesi Şarampol’u eski günlerine geri döndürmek için bir proje hazırladıklarını kaydeden Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi de Antalyamızın en eski mahallelerinden Şarampol için Efsane Geri Dönüyor sloganı ile bir referandum düzenledik. İlk dönemimizde raylı sistemin ilk etabını geçirdiğimiz Şarampol için bir yayalaştırma ve güzelleştirme projesi gündemimizdeydi ancak fırsatımız olmamıştı. Antalya 5 senelik bir duraksama döneminden sonra tekrar projelere başladı. Seçilir seçilmez projeyi Şarampol’e kazandırmak için kolları sıvadık, projemizi hazırladık. Vatandaşlarımıza birçok noktada tanıttık. Esnafımızı tek tek gezerek projeyi anlattım.”
SEÇİMLERDEN FARKSIZ
Referandumun tam bir seçim ciddiyetinde yapıldığını ifade eden Başkan Türel, “Seçmen listelerini seçim kurullarından alıyoruz ve vatandaşlar kimlikleri ile gelip imza karşılığı oy kullanıyorlar. Bir seçimde nasıl oy kullanılıyorsa bu referandumda da aynı şekilde yapıyoruz. Katılım çok iyi oldu. Vatandaşımızın katılımı çok önemli. Biz her projemiz doğrudur diye bir şey söylemiyoruz. Biz ortaya koyduğumuz bir projeyi halkımız onaylarsa gerçekleştirmek için gayret ediyoruz. Bugün de halkımızın ayağına giderek, vatandaşımızın kanaatini aldık. Antalyalılara Şarampol’u eski günlerine döndürelim mi diye sorduk. Onlar da yüzde 90.19 oranında evet dedi. Artık çalışma zamanı” dedi.
PROJEDE HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ
Projede caddenin yayalaştırmasından, dış cephelerin düzenlenmesine, park ve otoparklardan oyun alanlarına kadar tüm detaylar yer alıyor. Ünlü kent mimarı Can Kubin tarafından hazırlanan proje ile Şarampol Alış Veriş Sokağına dönüşecek. Kentin cazibe merkezlerinden biri olacak Şarampol Caddesi dünyanın en ünlü caddeleri arasındaki yerine alacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalyalılar Şarampol İçin Yüzde 90 Evet Dedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalyalılar Şarampol İçin Yüzde 90 Evet Dedi haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı