ANTALYA HABERLERİ

Antalyalı Aleviler Hacıbektaş’ta

IHA
18.08.2015 - 11:37Son Güncelleme :

ANTALYALI ALEVİLER ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN ORGANİZASYONU İLE HACI BEKTAŞ VELİ ANMA TÖRENLERİNE KATILMAK İÇİN NEVŞEHİR'E GİTTİ

IHA

Antalyalı Aleviler Büyükşehir Belediyesinin organizasyonu ile 52’nci Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat etkinliklerine katılmak için Nevşehir’e gitti.
Anadolu’nun manevi mimarlarından Hacı Bektaş Veli Anma programına katılmak için
günler öncesinden hazırlık yapan Antalyalı Alevi vatandaşlar, 6 otobüs ile Hacıbektaş’a gitti.
4 otobüsten oluşan 184 kişilik ilk kafile Yeşildere Mahallesi’nden Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne hareket etti. İki otobüsten oluşan 92 kişilik ikinci kafile ise Konuksever Mahallesi’ndeki Cemevi’nin önünden kalktı.
7’DEN 70’E KATILIM VARDI
Hacıbektaş’taki tören ve etkinliklerine katılmak için otobüslere binen Antalyalı Aleviler yaklaşık 9 saat süren yolculuğun ardından ilçeye ulaştı. Yolculara kumanyalar dağıtıldı, Hacı Bektaş’a özgü hediyeler ve ilçedeki programın da yer aldığı broşürler verildi. 7’den 70’e hemen her yaştan insanın katıldığı anma etkinliği öncesi ilçede kendilerine tahsis edilen alana yerleşen Antalya ekibi ziyaretlere başladı. Antalya etkinliklere en çok kişiyle katılım yapan kentlerden biri oldu.
KURBANLAR KESİLDİ DUALAR EDİLDİ
Hacıbektaş’ta, üzerinde Hacı Bektaş Veli’nin resimlerinin yer aldığı tişörtleri giyip şapkaları takarak dolaşan Alevi vatandaşlar, türbe ziyaretinde duygusal anlar yaşadı. Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret edip dualar eden Aleviler kurban kesti. Hacı Bektaş Veli’nin yaşam felsefesini, tarihe kazınmış sözlerinin ve anlamlarının konuşulduğu sohbetlere katılan aleviler ziyaretlerini tamamladı.
MUHTARDAN BAŞKAN TÜREL’E TEŞEKKÜR
Yeşildere Mahallesi Muhtarı Kemal Genbeş, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e etkinliğe verdiği destek için teşekkür etti. Organizasyonu düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Menderes Türel’e minnettar olduklarını söyleyen Muhtar Genbeş, "Bizleri böylesine güzel ve anlamlı bir organizasyonla Hacıbektaş’a götüren Belediye Başkanımız Menderes Türel’e sonsuz teşekkür ederiz" dedi.
HAZRETİ ALİ’MİZ BİZİ SADECE BİRLEŞTİRİR
Hacıbektaş’a giden Antalyalı Alevilere dağıtılan program broşüründe Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in mesajı da yer aldı. Türel, “Seçimlerden önce de sonra her fırsatta belediyelerin hizmet yeri olduğunu, Belediye Başkanı, şehremini olarak Antalya’da yaşayan herkese eşit hizmet götürmekle görevli olduğumuzu söyledim. Halkımız bize görevi verdiği andan itibaren de bu düsturla hareket ederek Antalya’nın bir ucundan diğer ucuma hizmet götürdük, götürmeye devam ediyoruz. Bizim Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-dindar, Atatürkçü-Atatürkçü olmayan gibi bölünmelerle birbirimize düşmemizi kavga etmemizi istiyorlar. Bu zaman kadar hep söyledim. “Hazreti Ali’miz bizi sadece birleştirir. Hepimiz Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus Emre’nin, Abdal Musa’nın, Pir Sultan’ın ortak mirasçılarıyız. Alevilik bizim için farklılığımız değildir, gönül zenginliğimizin bir parçasıdır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalyalı Aleviler Hacıbektaş’ta hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalyalı Aleviler Hacıbektaş’ta haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  18:51
 • Yatsı
  20:05
Sayfa Başı