Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antalya'daki gemi enkazı kaldırılamıyor

  Hürriyet Haber
  17.12.2001 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Antalya`nın Kemer İlçesi açıklarında meydana gelen ve yaklaşık 30 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada batan geminin enkazı sorun oldu. Kemer Kaymakamlığı, çevre kirliği yaratan enkazın batırılarak, dalış turizminde değerlendirilmesini amaçlıyor.

  Kemer Kaymakamı Nazmi Günlü, 1 Ocak 2001 tarihindeki fırtına sırasında batan Gürcistan bayraklı 'Pati' gemisinin karaya oturan enkazı için, Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nden, kazanın hemen ardından karar alındığını bildirdi.

  Mahkemenin bu kararında, çevreyi kirleten ve çirkin bir görüntü yaratan gemi enkazı ile ilgili tasarrufu Kemer Kaymakamlığı`na bıraktığını kaydeden Günlü, bu yetki yazısının ardından gerekli işlemler için Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile temasa geçtiklerini ancak, gemi yabancı bayraklı olduğu için ülkeler arasındabürokratik işlemlerin uzadığını söyledi.

  Günlü, Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü`nün geminin sigorta şirketi ve bağlı bulunduğu kuruluşla ilişkiye geçmesine karşın, enkazın geleceği ile ilgili henüz bir gelişme kaydedilemediğini belirtti.

  Kemer Kaymakamlığı`nın, geminin karaya oturan arka kısmının çekilerek denizde batırılması görüşünde olduğunu anlatan Günlü, "Enkaz çevre kirliliği ve çok kötü bir görüntüye neden oluyor. Karaya oturan enkaz batırılabilirse, dalış turizminde kullanılabilir" dedi.

  Gürcistan bayraklı 'Pati' gemisi, Kemer`in Kiriş mevkii açıklarında, 1 Ocak 2001 tarihindeki fırtına batmıştı. Yük gemisinden,6 mürettebat ile ambarlara saklanmış halde kaçak yolculuk yapan 23 Afgan ve Pakistanlı kurtarılmış, denizden toplanan ceset parçalarındanyola çıkılarak, kazada en az 30 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

  Kiriş açıklarında sürüklenen ve kayalıklara çarparak parçalanan geminin ön kısmı batarken, yüzeyde kalan arka kısmı, Kiriş World Oteli`nin sahilindeki kayalıklara oturmuştu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı