ANTALYA HABERLERİ

Antalya'daki fabrikada meydana gelen patlama

AA / Teslime Tosun
21.02.2015 - 10:43Son Güncelleme :

- Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil yıkama fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili bilirkişi raporu ve iddianame hazırlandı - Bilirkişi, arızalı kazanın eğitimi ve işletme yetkisi olmayan bir kişi tarafından işletildiğini ancak bu çalışanın, kazanın susuz kaldığını anlamayarak patlamaya sebep olduğunu tespit etti - Bilirkişi raporu doğrultusunda hazırlanan iddianamede, fabrika sahibi, işletme müdürü, işletme yöneticisi, kazan ve makine kontrolörü, iş yerinin iş güvenliği uzmanı, kazanın üreticisi firma sahibi hakkında 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi

YEREL HABERLER ANTALYA

AA / Teslime Tosun

ANTALYA (AA) - Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil yıkama fabrikasında meydana gelen, 5 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili bilirkişi raporu ve iddianame hazırlandı.

İş güvenliği uzmanı Hasan İşçimen, elektrik mühendisi Ertan Yortanlıoğlu ve makine mühendisi Ahmet Korkmaz'dan oluşan bilirkişi heyeti, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil yıkama fabrikasının kazanında meydana gelen patlamayla ilgili raporunu hazırladı.

Raporda, iş yerinde kullanılan buhar kazanının arızalı olduğu, firma tarafından kazanın satın alındığı şirkete ihtarname çekilerek, arızanın teknik bir elemana tespit ettirildiği kaydedildi. Tespitin, fabrika çalışanlarından Mehmet Büyükdeniz tarafından yapıldığının belirtildiği raporda, bu çalışanın, susuz kaldığını anlamayarak buhar kazanının patlamasına sebep olduğu bildirildi.

Bilirkişi heyeti ayrıca, patlayan buhar kazanı için genel kullanım binalarına en az 20 metre mesafede, 20 metreden yakın yapılması gereken yerlerde de koruma duvarı yapılmış olma şartına uyulmadığını tespit etti.

İş yerinde koruma duvarı olmadığı gibi işletme ve montaj hataları da bulunduğunun kaydedildiği raporda, şu ifadelere yer verildi:

"İlgili belediyenin ruhsat denetim müdürlüğü elemanları, yukarıdaki kurala işletme ruhsatı vermesi nedeniyle tali kusurludur. Kazancı belgesine sadece bir kişinin sahip olduğu ve diğer teknik personelin de kazancı belgesine sahip olması için gerekli eğitimleri alması önerilmiş, yine de diğer uygunsuzluk ise otomatik kontrol göstergelerinin akredite olmuş bir kuruluş tarafından kalibrasyonlarının yapılması önerilmiştir. Ancak bunlarla ilgili herhangi bir kalibrasyon belgesi bulunmadığından Uzun Dokuma ve Tekstil Sanayi AŞ sahibi Haluk Arıkan vekili Yakup Arıkan'ın asli kusurlu olduğu, fabrika çamaşırhane teknik işletme yöneticisi Ahmet Ergüven'in kazan makinelerinin kontrolünü gerekli işletme kurallarına göre yapmadığından, Mehmet Büyükdeniz ise eğitimini almadığı ve işletme yetkisine sahip olmadığından buhar kazanını işletmek ve müdahale etmekten, buhar kazanının susuz kalarak patlamasına sebep olduklarından eşit olarak tali kusurlu oldukları, iş yerinin işletme sorumlusu olduğu beyan edilen şüpheli Selçuk Nadir Erdinç'in olayın meydana gelmesinde yıllık izinde ve şehir dışında olduğu halde, yukarıda açıklanan işletme hatalarını düzeltmeden işletmenin çalışmasına devam ettirmesi nedeniyle olayda tali kusurlu olduğu, öncelikle kazan imalatçı firmasının yapılan imalatlarda kaynak bağlantılarının kaynak teknoloji kurallarına uymaması ve ayıplı kaynak bağlantılarının olması nedeniyle imalatçı firma tali kusurludur."

- İddianame kabul edildi

Antalya Cumhuriyet Savcısı Cem Sağdıç da bilirkişi raporlarına göre iddianamesini hazırladı. Sağdıç, iddianamede 5 kişinin ölümüyle ilgili olarak fabrika sahibi Haluk Arıkan'ın vekili Yakup Arıkan'ı asli kusurlu olarak, işletme müdürü ve sorumlusu Selçuk Nadir Erdinç, işletme yöneticisi Ahmet Ergüven, kazan ve makine kontrolörü Mehmet Büyükdeniz, iş yerinin iş güvenliği uzmanı Nezahat Kaya, Tes-San Limited Şirketi yetkilisi ve patlamanın olduğu çamaşır fabrikasındaki kazanın üreticisi Galip Yarar hakkında da tali kusurlu olarak, "Taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümü ile bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

İddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dava ileriki günlerde görülmeye başlayacak.

Antalya'da 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki endüstriyel yıkama fabrikasının buhar kazanında 19 Kasım 2014 tarihinde patlama meydana gelmişti. Fabrikanın bir bölümünde göçüğe neden olan patlamada Mediha Ünsal, Döndü Atik, Ali Çin, Yaşar Kapar ve Nurten Uyar isimli işçiler yaşamlarını yitirmiş, 25 işçi de yaralanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya'daki fabrikada meydana gelen patlama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2015 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya'daki fabrikada meydana gelen patlama haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:53
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı