Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antalya'daki baba ocağında yas var

  A.A
  03 Eylül 2012 - 12:01Son Güncelleme : 03 Eylül 2012 - 13:08

  Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde düzenlenen terör saldırısında şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in baba ocağında yas var.

  Merkez Kepez ilçesi Yeşiltepe Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi'nde oturan şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in (25) ailesine şehit haberi, Antalya Garnizon ve 3. Er Eğitim Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz ile İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Aykut Tanrıverdi tarafından sağlık ekipleri eşliğinde verildi.

  ANTALYALI ŞEHİDİN EVİNDE YAS / WEB TV

  Haberi alan şehidin babası İlyas, annesi Günay ile kardeşleri, üzüntüye boğuldu. Şehit askerin baba ocağı, haberin duyulmasının ardından ay yıldızlı bayraklarla süslendi. Ailenin komşuları ve yakınları da başsağlığı dilemek için eve geldi.

  Şehit babası İlyas Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuklarını daha iyi okutmak için Antalya'ya geldiğini belirterek, “Çocuğum hukuk okuyordu. Bir yandan da uzmanlık yapıyordu. Gücüm yoktu okutmaya. Ama benim vergimle, benim paramla TBMM'de PKK para alıyor. Dağda gidip PKK ile kucaklaşıyor özgürlük için” dedi.

  “Türkiye bayrağına göz dikenler benim gencim olamaz. Türkiye'nin vatanına göz diken Türk milleti olamaz” diyen baba Sönmez, “Madem savaş var ben dağı taşı yakarım. Oğlumun silahını verin bana, ben gideceğim. Tek başıma gideceğim. 4 tane çapulcu dağa çıkmış, orduya meydan okuyor. Ben Kürdüm, Vanlı'yım, Erciş'tenim” diye konuştu.

  Anne Günay Sönmez'in bu sırada, “Biz Kürt değiliz, Kafkas Türkmeni'yiz” sözleri üzerine baba Sönmez, “Doğudaki herkese Kürt diyorlar. Benim her tarafımda ay yıldızlı bayrağım dalgalanıyor” diye konuştu.

  Baba Sönmez, oğlunun kendilerine ev almayı düşündüğünü ifade ederek, “Bize ev aldıktan sonra evleneceğini söylüyordu. Başarıyla askerliğini yapmış. Akşam bana telefon açtı, 'bir isteğiniz varsa alışveriş yapayım, göndereyim' dedi. Kardeşlerine kontör gönderdi” dedi.

  Anne Sönmez de oğlu ile son olarak akşam 10 gibi konuştuğunu anlatarak, “Kurban olayım oğluma... Nasıl kıydılar yavruma...” şeklinde ağıt yaktı.
  Kardeşi Yusuf Sönmez ise son olarak dün akşam konuştuklarını kaydederek, “Telefonla mutlu olduğunu söylüyordu. Bizimle şakalaştı. Kardeşimin hayali hep asker olmaktı. Bu nedenle askerliğini bitirir bitirmez uzmanlık sınavına girip kazandı” diye konuştu.

  Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in Hakkari'de askerliğini yaptıktan sonra 2.5 yıl önce sınava girip uzman çavuş olduğu, son olarak 6 ay Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesindeki görevinden sonra geçici görevle gittiği Şırnak'ta 6 aydan bu yana görev yaptığı, buradaki görevini aralık ayında tamamlayacağı öğrenildi.
  Bu arada ailenin 1993 yılında Van'ın Erciş ilçesinden Antalya'ya gelerek yerleştikleri belirtildi.
  Bekar olduğu öğrenilen Şehit Uzman Çavuş Sönmez'in cenazesinin, yarın memleketinde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı