Antalya'daki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt

Salim UZUN/HÜRRİYET
17 Mayıs 2017 - 14:54Son Güncelleme : 18 Mayıs 2017 - 12:03

Antalya'nın Muratpaşa İlçesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Kalekapısı bölgesindeki küçük bir dönercide karışık ızgara ve karides yiyen 12 kişilik Polonyalı turist grubuna 4 bin 200 lira hesap çıkarıldığı iddiası yetkilileri harekete geçirdi. Turistlere 4 bin 200 lira hesap çıkartıldığı iddia edilen Türkmen Döner’in sahibi Cemil Türkmen ise söz konusu iddianın doğru olmadığını savunarak, “Turist sayısı 12 değil, 19’du. 6,5 kilo jumbo karides, 19 porsiyon kalamar, 19 karışık ızgara, patates kızartması ve portakal suyu içtiler. Toplam hesapları da 2 bin 950 lira tuttu” dedi. Bu arada turistlerin rehberinin sahte olduğu belirtilirken hesapla ilgili adisyon ve sipariş fişi ortaya çıktı.

Hürriyet’e konuşan Kalekapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit, “Şikâyet bize de ulaştı ancak doğruluğunuAntalyadaki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt
araştırıyoruz. Ayrıca Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı özel ekipler de söz konusu işletmeden bilgi alıyorlar” dedi.

KARIŞIK IZGARA YENMİŞ
Söz konusu iddianın turistleri gezdiren tur şirketi tarafından gündeme taşındığını kaydeden Kilit, “12 kişilik turist grubu karışık ızgara ve karides yemiş. Yine iddiaya göre önce 4 bin 200 liralık hesap çıkarılmış sonra bu hesap 3 bin 200 liraya düşürülmüş. Olayı inceliyoruz” diye konuştu.

‘BAŞVURU YAPACAĞIZ’

Bu tür konulara ciddi hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Kilit, şöyle devam etti: “Turist sayısı ve hesap miktarı konusunda çelişkili açıklamalar var. Olay netleştiğinde biz de gerekli kurumlara müracaatta bulunacağız. Buraya gelen turistler bizim velinimetimiz. Onlara yanlış yapılmasına asla izin vermeyiz.”

Antalyadaki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt
DÖNERCİ KONUŞTU: 'KİMSEYİ KANDIRMADIK'

Karışık ızgara ve karides yiyen 12 Polonyalı turiste 4 bin 200 lira hesap çıkartıldığı iddia edilen Türkmen Döner’in sahibi Cemil Türkmen ise söz konusu iddianın doğru olmadığını savundu. Türkmen, “Turist sayısı 12 değil, 19’du. 6,5 kilo jumbo karides, 19 porsiyon kalamar, 19 karışık ızgara, patates kızartması ve portakal suyu içtiler. Toplam hesapları da 2 bin 950 lira tuttu” dedi.

‘İNDİRİM BİLE YAPTIK’
Kimseyi kandırmadıklarını söyleyen Türkmen, “Olayın polise yansıdığı da doğru değil. Müşteri bizden indirim istedi biz de yaptık. Parayı ödeyip faturalarını aldılar. Zaten bu menüyü başka yerde iki katı fiyata yerlerdi. Olayı gündeme taşıyanlar bize ticari olarak zarar vermek isteyen kişiler. Onlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Antalyadaki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt

 Cemil Türkmen'in gösterdiği faturada sadece karides ve kalamarların yer alması ve tutarın 681 TL olması dikkat çekti. 

TURİSTLERİN REHBERİ SAHTE ÇIKTI!

Antalya Kalekapısı’nda gittikleri dönercide hesap tartışması yaşayan turistlerin rehberi sahte çıktı. Antalya Rehberler Odası (ARO), 4 bin 200 liralık hesap iddiasının kamuoyuna yansıması sonrası geniş kapsamlı araştırma yaptıklarını belirterek, olayın yaşandığı gün kayıtlı bir rehberin o bölgede görev yapmadığını vurguladı. 

‘TUREB’ BİLGİ ALDI

ARO yetkilileri, Hürriyet muhabirine şu bilgileri aktardı: “O gruba rehberlik yaptığı söylenen İ.Ç. isimli şahsın Türkiye genelinde kaydı yok. Zaten yaşanan olay bize de aktarıldı. Turist Rehberleri Birliği Başkanımız bizzat arayarak bilgi aldı. Bizde o olaydaki kişinin yetkili bir rehber olmadığını bildirdik.

”ŞİKÂYET YAPILMAMIŞ

Konuyla ilgili araştırma yapan Antalya Valiliği ve belediye yetkilileri ise şöyle dedi: “Olay sonrası resmi olarak hiçbir şikâyet yapılmamış. Buna rağmen konuyu detayları ile inceliyoruz. Şikâyet yapılmamasının nedeni söz konusu rehberin sahte olması olabilir. Bunu da ilgili birimler araştıracaktır.”

ADİSYON VE SİPARİŞ FİŞİ

Antalyadaki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt
Antalyadaki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt

Antalyadaki turistlere fahiş hesap iddiasına dönerciden yanıt

Etiketler: ANTALYA , Turizm , Turist


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı