Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antalya'da orman yangını başladı

  Süreyya ŞEYHOĞLU/KAŞ (Antalya), (DHA)
  23 Temmuz 2007 - 15:55Son Güncelleme : 23 Temmuz 2007 - 23:26

  ANTALYA'nın Kaş İlçesi'ne bağlı Dirgenler Köyü yakınlarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Çevre il, ilçe ve beldelerden ekiplerin takviye edildiği yangında, 25 hektar orman alanı kül oldu. Yangın söndürme çalışmalarına katılan orman işçisi Ali Geçkin, dumandan boğularak yaşamını yitirdi.

  Kaş'ın Dirgenler Köyü yakınlarında saat 15.00 sıralarında çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle yayıldı. Yangına, çevre ilçe ve beldelerin itfaiye ekiplerinin yanı sıra, 6 helikopter, 5 uçak, 2 anfibi uçak, 25 arazöz, 5 dozer ve 150'nin üzerinde orman işçisiyle müdahale ediyor. Korku ve panik yaratan orman yangını, kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangında akşam saatlerine kadar 25 hektar kızılçam orman alanı kül oldu. Yangının, yol kenarına atılan sönmemiş bir sigara izmaritinden çıkmış olabileceği ifade edildi.

  DUMANDAN BOĞULDU

  Yangın söndürme çalışmaları sırasında, orman işçisi 44 yaşındaki Ali Geçkin, dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Finike Karaçam Orman İşletmesi'nde görevli Geçkin, ‘tırmık işçisi’ olarak 24 yıldır ormanda çalışıyordu. Evli ve 2 çocuk babası Geçkin'in yangında ters esen rüzgarın etkisiyle dumanların arasında kaldığı belirtildi.

  KISMEN KONTROL ALTINA ALINDI

  Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde başlayan yangında yaklaşık 150 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü ve yangının kısmen kontrol altına alındığını kaydetti.

  Orman Bölge Müdürü Osman Kahveci ile Kaş'ta yangın söndürme çalışmalarını koordine eden Gedikağaoğlu, rüzgarın kesilmesi sayesinde yangının kısmen kontrol altına alınabildiğini ve yeniden rüzgar çıkmazsa, gece yarısından önce yangını tamamen kontrol altına almayı umduklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı