ANTALYA HABERLERİ

Antalya'da miting yasağını protestoya dava

DHA
28.04.2017 - 18:49Son Güncelleme :
DHA

 

Mustafa KOZAK/ANTALYA,(DHA) - ANTALYA'da, geçen yıl mayıs ayında yapılması planlanan mitingin yasaklanmasını protesto eden 48 şüpheli hakkında izinsiz gösteri yapmak suçundan açılan davanın görülmesine başlandı.

Antalya'da, geçen yıl mayıs ayında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından organize edilen ve 9 bölgede 'Laik eğitim ve Laik yaşam! İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz' yapılması planlanan mitingin yapılmasına Antalya Valiliği tarafından izin verilmedi. Mitingin yasaklanması bir grup tarafından Kalekapısı Meydanı'ndaki Attalos heykeli önünde protesto edildi. Bunun üzerine aralarında siyasi parti yöneticileri, sendika üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 48 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet' suçundan dava açıldı.

Antalya 18'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın görülmesine başlandı. Duruşma öncesi KESK Antalya dönem sözcüsü Kadir Öztürk grup adına basın açıklaması yaptı. Demokratik haklarını kullanarak basın açıklamasına katılan 48 kişiye dava açıldığını belirten Öztürk, "Aslınca dava 48 kişiye değil, doğrudan özgürlükçü, laik düşünce anlayışına açıldı. 2911 Sayılı yasa, toplumsal muhalefeti susturmak ve bastırmak için bir sopa olarak kullanılıyor. Laik, demokratik bir Türkiye için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi. Tutuksuz yargılanan sanıklar, basın açıklamasından sonra duruşmaya katıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya'da miting yasağını protestoya dava hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 18 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya'da miting yasağını protestoya dava haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı