ANTALYA HABERLERİ

Antalya Yeniden İpek Yolu’nun Parçası Oluyor

IHA
31.07.2015 - 11:06Son Güncelleme :

ANTALYA 3. İPEK YOLU EKONOMİ KUŞAĞI ŞEHİRLER İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA FORUMU'NUN YÖNETİM KURULUNA SEÇİLDİ

IHA

Antalya, Çin’deki kardeş şehri Urumçi’de gerçekleşen 3. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Şehirleri İşbirliği ve Kalkınma Forumu’nun yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Antalya aynı zamanda forumun Genel Sekreter Yardımcısı şehri de oldu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, İpek Yolu Ekonomi Kuşağı üzerindeki şehirler arasındaki iletişim ve işbirliğini daha fazla geliştirmek, bölgesel refah ve kalkınmayı teşvik etmek amacıyla kardeş şehir Urumçi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “3. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Şehirleri İşbirliği ve Kalkınma Forumu 2015 ve 2. İpek Yolu Uluslararası Yiyecek Sergi ve Ticaret Fuarı”na katıldı. Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim tarafından temsil edilen Büyükşehir Belediyesi, 3. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Şehirleri İşbirliği ve Kalkınma Forumu’nun yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Antalya yapılan oylamada aynı zamanda forumun Genel Sekreter Yardımcısı şehri oldu.
ANTALYA KURUCU ŞEHİRLER ARASINDA
Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim konuyla ilgili yaptı değerlendirmede, “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Şehirleri İşbirliği Forumu tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması için yaklaşık 10 senedir çalışmalar yapıyor. İpek Yolu üzerinde bir çok şehirde toplantılar yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı’nın öncülüğü ile İpek Yolu iş birliğinin uluslararası kalıcı bir teşkilat haline gelmesi arzu edildi. Antalya teşkilatın kurucu şehirleri arasında yer aldı. Çinliler bu projeye 21. Yüzyılın en iyi projesi olarak bakıyorlar. Tarihi ipek yolunu canlandırılmasına çok önem veriyorlar. Biz de çok önem veriyoruz” diye konuştu.
DİPLOMATİK BAŞARI
Antalya’nın hem kurucu şehirler arasında yer alması hem de yönetim yüksek konseyinde genel sekreter yardımcısı şehir statüsüne getirilmesinin önemine değinen Evrim, “Bu yüzlerce şehirler arasında Antalya’nın ne kadar ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunun göstergesi. Bizim için de diplomatik bir başarı. Forum yönetiminde Türkiye’den bir tek Antalya temsil ediyor. Turizmimize katkısı olacağı kesin. Artık Çin’de de Kazakistan’da da Afganistan’da da herkes Antalya şehrinin varlığından haberdar. Forum ve fuar muhteşem geçti. Çinliler Antalya’ya olağanüstü ilgi gösteriyorlar” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya Yeniden İpek Yolu’nun Parçası Oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya Yeniden İpek Yolu’nun Parçası Oluyor haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:24
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:02
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı