ANTALYA HABERLERİ

Antalya Ticaret Borsası Temmuz Ayı Meclisi Toplandı

IHA
29.07.2015 - 13:24Son Güncelleme :

ATB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ ÇANDIR, GÜNDEME İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.

IHA

Antalya Ticaret Borsası Temmuz ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı.
Sektörel değerlendirmelerin yapıldığı ve yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgi verilen Meclis’te ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ülke gündemine ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplanan Antalya Ticaret Borsası Temmuz ayı Meclisi’nde konuşan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de son günlerde yaşanan olayların herkesi derinden etkilendiğini belirten Çandır, “Şehitlerimize ve kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı ve sabır diliyorum. Terörü besleyenleri ve terörden beslenenleri lanetliyorum. Ateş çemberine dönen sınırlarımız konusunda önerimizi yineliyorum. Uluslar arası bir mahiyet kazanan bu konuda, parti ayrımı yapmaksızın Meclis’in, katılımcı bir anlayışla, konunun tarafları ve uzmanlarla birlikte çalışma gurubu oluşturmasını ve inisiyatif kullanmasını bekliyoruz” dedi.
7 Haziran genel seçiminin üzerinden 51 gün geçmesine rağmen hala hükümet kurma çalışmalarında bir ilerleme kaydedilemediğini vurgulayan Çandır, “Millet yetkiyi siyasilere verdi ancak verilen yetki hakkıyla kullanılmamaktadır. Önümüzdeki belirsizlik hem iş dünyasının hem de milletin sorunlara karşı dayanma gücünü zayıflatmaktadır” diye konuştu.
MEVSİMLİK İŞÇİLERE SOSYAL GÜVENLİK
Konuşmasında mevsimlik tarım işçileri konusuna değinen ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Tarım sektörünün kendine özgü bir sosyal güvenlik ve istihdam düzenlemesine ihtiyacı olduğunu yıllardır dile getiriyoruz. ATB Çalışma grubunda gündemimize aldığımız Tarım sektöründe çalışan işçi ve işverenlerin sosyal güvenlik problemleri ile ilgili çalıştayı önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğiz” dedi.
EKONOMİK DEĞERLENDİRME
Terör olaylarının Türkiye’nin imajını zedelediğini vurgulayan Çandır, Almanya ve İngiltere’nin vatandaşlarını, Türkiye’de yapmayı planladıkları tatil konusunda uyardığını söyledi. Bu uyarının, turizmi ve turizmle bağlantılı tüm sektörleri önümüzdeki yıllarda da sıkıntıya sokacağını belirten Çandır, ekonomik işleyişin, gerek dünyadaki bozulmaların, gerek Türkiye’deki biriktirilmiş sorunların etkileriyle her geçen gün çarklarını yavaşlattığına dikkat çekti.
KARŞILIKSIZ ÇEKTA ARTIŞ
Konuşmasında, yılın ilk yarısı itibariyle karşılıksız çek sayısında Türkiye genelinde yüzde 77’lik bir artış yaşanırken, Antalya’da yüzde 28’lik artış olduğuna dikkat çeken Çandır, şunları kaydetti:
“Antalyalı iş insanları, borcuna Türkiye genelinden daha çok sadık olmaya devam etmektedir. Protesto edilen senet konusunda ise Türkiye geneline yakın bir konumdayız. Yılın ilk yarısı itibariyle kurulan/kapanan şirket sayılarında Antalya, Türkiye geneline yakın bir seyir izledi. Kurulan şirket sayısı Antalya’da yüzde 16 azalırken, Türkiye genelinde yüzde 21 azalmıştır. Kapanan şirket sayılarındaki azalma ise, kurulanların üç katı düzeyinde olmuştur.”
ÇİÇEK AÇAN ANTALYA
Kaleiçi ile Uluslararası ÇiçekAaçan Şehirler Yarışması’na katılan Antalya’nın, Kanada, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti’nden şehirlerle yarışacağını hatırlatan Çandır, “Borsa olarak bizimde destek verdiğimiz bu yarışmada Antalya’nın başarılı olacağına inanıyoruz. Kaleiçi’ne yapılan peyzaj düzenlemeleriyle Antalya eski cazibesine kavuşturulmaya çalışılıyor. Şehrimizin gelişimi için ortak hareket eden, projeye destek veren ve emek harcayan tüm kurumlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
YÖREX’E HAZIRLIK
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 - 2018 dönemini kapsayacak olan Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi ve Eylem Planı yayınlandığını da sözlerine ekleyen Çandır, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülkemizde yöresel ürünler ve coğrafi işaret sistemine çeki düzen verilmesi için hazırlanan eylem planını olumlu buluyor, belirtilen hedeflerin hayata geçirilmesini diliyorum. Bakanlığımıza ve emeği geçenlere bu önemli çalışma için teşekkür ediyorum. Ancak coğrafi işaretler konusunda halen bir kanunumuz yok, özellikle denetim aşamasının etkinliğinin arttırılması için düzenlemelere ihtiyaç var. Yıllardır mayalanan kanunun bir an önce çıkarılmasını, yöresel ürünlerin hakkının korunmasını bekliyoruz. Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destekleriyle bu yıl 6’ncısını gerçekleştireceğimiz Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in çalışmalarına başladık. Bu yıl 7-11 Ekim’de yapacağımız YÖREX’de yöresel ürünlerini tanıtmak isteyen kurum-kuruluş ve yerel firmaların ilgi ve katılım isteklerinin yüksek olması, fuarın ve yöresel ürünlerin geleceği adına bizleri umutlandırıyor.”
SPORCULARA KUTLAMA
Konuşmasının sonunda, 654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Antalya’yı temsil eden güreşçilerin başarılarından söz eden Ali Çandır, “Altın kemeri ilimize getiren Başpehlivanımız Orhan Okulu başta olmak üzere ilimizi Edirne’de başarı ile temsil eden tüm sporcularımızı kutluyorum. Ata sporumuz güreşe destek veren başta Muratpaşa, Serik ve Konyaaltı belediyelerimiz olmak üzere tüm emeği geçenleri ve destek olanları kutluyor ve pehlivanlarımızın başarılarının devamın diliyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya Ticaret Borsası Temmuz Ayı Meclisi Toplandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya Ticaret Borsası Temmuz Ayı Meclisi Toplandı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:03
Sayfa Başı