ANTALYA HABERLERİ

Antalya’nın Kültürel Zenginlikleri Dünyaya Tanıtılacak

IHA
10.09.2015 - 12:49Son Güncelleme :

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ,TÜM İLÇELERDE GİZLİ KALMIŞ YEREL VE KÜLTÜREL ÜRÜNLERİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN PROJE BAŞLATTI

IHA

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelerde şu ana kadar gizli kalmış yerel ve kültürel ürünleri ortaya çıkarmak için proje çalışmalarına başladı. Projeyle birlikte, Antalya’nın gizli kalmış zenginlikleri tüm dünyaya tanıtılacak.
Projenin ilk adımı olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Seval Yasak, Büyükşehir Belediyesi Finike Koordinatörü Necati Bahçeci, Demre Koordinatörü Veli Sertbaş, Kaş Koordinatörü Mustafa Şalvarlı ve uzmanların katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu’nun eşi Dilek Sarıoğlu da yer aldı.
KIRSAL KALKINMA İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Seval Yasak, kırsal kalkınmaya katkı sağlamanın ana hedefleri olduğuna dikkat çekti. Projenin ilk etabında koordinatörler ve muhtarlarla, ilçelerin ün yapmış olan veya keşfedilmemiş ürünlerini tespit edeceklerini belirten Seval Yasak, “Öncelik olarak ürünleri anket yaparak listeleyeceğiz. Gizli kalmış veya yeterince tanıtılmamış ürünleri bilimsel yöntemlerle araştıracağız. Daha sonra tespit edilen ürünler arasında elemeler yapıp doğru ürünü tespit edeceğiz” dedi. Ün yapacak düzeyde olan ürünleri önce iç piyasada, ardından UNESCO ile tüm dünyaya tanıtacaklarını kaydeden Yasak, “Bu zenginlikler değerlendirilerek ekonomik anlamda kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacak, proje sayesinde Antalya’nın zenginliklerini tüm Türkiye ve dünya tanıyacak” diye konuştu.
PROJEYE BÜYÜK DESTEK VAR
Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın başlattığı projeye Batı Antalya Kalkınma Ajansı (BAKA) ön araştırma desteği sundu. Büyükşehir Koordinatörlerinin de önemli rol oynayacağı projeye aynı zamanda, Antalya Ticaret Borsası, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Antalya İl Orman Müdürlüğü Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği de (ANTOK) destek veriyor.
İLÇELERİN KENDİNE HAS ÜRÜNLERİ DÜNYAYA TANITILACAK
Öncelik olarak Antalya’nın tamamını kapsayan coğrafyada gizli kalmış veya yeterli tanıtımı yapılamamış yerel ve kültürel zenginlikler, ilçe koordinatörleri ve muhtarların aracılığıyla tespit edilecek. Gizli kalmış, yeteri düzeyde tanıtımı yapılamamış ürünleri incelemeye alınarak, uygun görülmesi halinde iç piyasaya da tanıtımı yapılacak, aynı zamanda da kazanılan zenginlik Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) oluru alınarak dünya piyasasına girişi sağlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya’nın Kültürel Zenginlikleri Dünyaya Tanıtılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 12 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya’nın Kültürel Zenginlikleri Dünyaya Tanıtılacak haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Mart 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı