Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antalya güneşte 60 derece

  Hürriyet Haber
  11 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 1999 - 00:01

  Aşırı sıcaklar, başta güney illeri olmak üzere tüm Türkiye'yi kavuruyor. Antalya'da gölgede 40, güneşte 60-65 dereceyi bulan sıcaklık, yüzde 90'lara varan nemle birlikte etkisini daha da arttırıyor. Kentte asfaltlar erirken, hava sıcaklığının bugün mevsim normallerinin 5-6 derece üzerinde olacağı kaydedildi.

  Tüm yurdu etkisine alan aşırı sıcaklar, Antalya'da doruk noktaya çıktı. Birçok Antalyalı, Isparta ve Korkuteli'ndeki yaylalara çıkarken, kentte kalmak zorunda olanlar, günlerini klimalı mekanlarda geçiriyorlar. Yerli ve yabancı turistler ile kent sakinleri, sıcak havanın etkisini biraz olsun azaltmak amacıyla havuzlara, su parklarına ve Akdeniz'e akın ediyor. Bu arada güneş çarpması, kalp krizi, nefes darlığı ve bayılma şikayetiyle çok sayıda kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu.

  Ege Bölgesi'nde de mevsim normallerinin üzerine çıkan hava sıcaklığı ve yüksek orandaki nem, halkı nefes alamaz hale getirdi. 40 dereceye yaklaşan sıcaklık kavururken Meteoroloji yetkilileri, sıcaklığın bugün, İzmir'de 32, Aydın'da 37, Çanakkale, Muğla ve Uşak'ta 32, Manisa'da ise 38 derece olarak tahmin edildiğini söyledi.

  DİYARBAKIR YANIYOR

  Adana ve Mersin'de de hava sıcaklığı 35 derecenin üzerine çıktı. Nem oranı Adana'da yüzde 50, Mersin'de yüzde 80'i buluyor. Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman illerinde de sıcaklık ortalama 35 ile 40 derece arasında değişiriyor. Sıcaktan bunalan Diyarbakır ve Elazığlılar, Sivrice ilçesindki Hazar gölü kıyısına kendilerini attılar. Bu arada, Kayseri Melikgazi Belediyesi tarafından yaptırılan 76 sosyal konutun anahtar teslim ve Yunus Emre Caddesi 2'nci etabının açılış törenini takip eden yerel Kay-TV'nin kameramanı Mehmet Uçmaz, aşırı sıcağın etkisiyle bayıldı. Kamerasıyla birlikte yere yığılan Uçmaz'a ilk müdahaleyi, nöroloji uzmanı olan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyşükkılıç yaptı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı