ANTALYA HABERLERİ

Antalya geleceğini konuşuyor

DHA
04.03.2018 - 14:51Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Vali Münir Karaloğlu'un himayelerinde gerçekleşen 'Antalya 4.0' Projesi açılış toplantısı, Aska Lara Hotel'de yapıldı.

ATSO Başkanı Davut Çetin'in evsahipliğinde gerçekleşen toplantıya Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Milletvekilleri Gökcen Özdoğan Enç, İbrahim Aydın, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın, Nefi Kara, Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve AKEV Üniversitesi rektör ve akademisyenleri, siyasi parti temsilcileri, meslek odası başkanları ile ATSO Meclis Üyeleri katıldı.

'Antalya Geleceğini Konuşuyor' sloganıyla yapılan toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya 4.0 projesinin başlangıcının 2016 krizine dayandığını belirterek, “2016'da turizmde ve ihracatta karşılaştığımız krizin temel nedeni Antalya ekonomisinin iki ürüne ve iki pazara bağımlı olmasıydı. İki ürün turizm ve tarım ihracatı, iki pazar ise Rusya ve Almanya idi. Bu bağımlılığı azaltmamız, ürünlerimizi ve pazarlarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyordu. 2 yıl önce komitelerimiz ile yaptığımız toplantıya Sayın Rüştü Bozkurt'u ve o günlerde henüz çok tanınmamış olan Sayın Özgür Demirtaş'ı davet etmiş ve endüstri 4.0 konusuyla tanışmıştık. Bunun üzerine 2017'yi İnovasyon Yılı ilan ederek, inovasyon eğitimleri ve ödülleri vermeye, dijital ekonomi ve sanayi 4.0 konularında çalışmaya başladık. 2016 yılında Türkiye'de sanayi 4.0 konusunda iki çalışma yapılmıştı ve henüz bu konuda resmi bir çalışma başlamamıştı. 2016 yılında sanayi 4.0 henüz orta ve uzun vadeli bir gelecek olarak görülüyordu. Oysa akıllı robotlar, büyük veri analizleri, siber güvenlik, tansiyon ölçen cep telefonları, yapay zeka şimdiden hayatımıza girmeye başladı" dedi.

2016'da ITB Berlin Turizm Fuarı'nın temasının 'dijital turizm' olduğunu anımsatan Davut Çetin, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Dijital turist tanımı ve otel robotları konuşulmaya başlandı. Tarımda akıllı tarım teknolojisi hızla gelişmeye başladı. Diğer taraftan da akıllı ticaret veya ticaret 4.0 hızla gündeme geldi. İmalat sanayiinde akıllı fabrika yapmak çok zor olmayabilir, fakat ticaret sektöründe endüstri 4.0'a ayak uydurmak özellikle küçük işletmeler için hem zor hem de hayati önemde olacaktır. Bu nedenle bizim önem vermemiz gereken konulardır. Ayrıca, ticaret 4.0 ve turizm 4.0, akıllı kent kavramıyla entegre olması gereken sistemleri de içermektedir. Antalya'da turizm ve sanayinin tarım ile veya kent ile bütünleşmesi gerektiği gibi konuları bugüne kadar sürekli konuştuk. Artık, endüstri 4.0'da ayrı kalma şansı kalmamıştır. Kent ve bütün sektörler tam bir entegrasyon içinde olmak zorundadır. Biz bu nedenle 2018-2020 stratejik planımızın temasını Antalya 4.0 olarak belirledik. Dünyada kent 4.0 kavramı henüz yeni kullanılmaktadır" diye konuştu.

HEPİMİZ HEDEFLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ

ATSO'nun geçmişte de bu tür toplantılarla strateji belirleme çalışmaları yaptığını belirten Davut Çetin, “2012'de Antalya 2023 Vizyon Belgesi hazırlanmıştı. Fakat o zaman sanayi 4.0, dijital kent gibi konular gündemde değildi. Değişim çok hızlı geldi ve hızlanarak devam edecektir. Antalya olarak, şehir ve kurumlar olarak hepimiz hedeflerimizi gözden geçirmeliyiz. Artık bir kurumun, bir şirketin, bir sektörün tek başına çalışması yeterli olmayacaktır. Hep birlikte ortak bir yol haritası belirlemeli ve birlikte çalışarak ilerlemeliyiz. Bu yol haritası kişilere bağlı olmamalıdır. İşte bizim bu projedeki çıkış noktamız budur. Antalya 4.0 çalışmasının Ekim ayına kadar çalıştaylar ve saha çalışmalarıyla devam etmesini planladık. Ekim 2018'de bu toplantının tekrarlanmasını ve bir karar konferansıyla sonuçların açıklanmasını öngördük. Hedefimiz, Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü olan Ekim 2018'de Antalya 4.0 yol haritasının ana hatlarının ortaya çıkmış olmasıdır" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya 4.0 gibi, iddialı bir isim veya başlıkla yapılan bu toplantı için ATSO Başkanımıza ve yönetimine teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin her konuda olduğu gibi bu konudaki liderliği için ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise “Antalya 4.0 gibi kentin geleceği adına vizyon ortaya konacak, bu güzel toplantıyı kentteki taraflarla işbirliği yaparak bugün gündeme alan Antalya Ticaret ve Sanayi Odamızı ve değerli başkanı Davut Çetin'i kutluyorum" dedi. Karaloğlu, "Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız bugün çok doğru bir şey yaparak sadece sanayide üretimde 4.0'ı değil, hayatımızın her alanında ticarette, turizmde, tarımda, eğitimde enerjide, akıllı kentlerde 4.0'ı konuşmak için toplantı tertip etti, kentin geleceği adına çok önemli buluyorum. Antalya'nın Fethi'nin 811. Yılını konuştuğumuz bu günlerde Antalya'nın geleceğine vizyon tutacak, geleceğini şekillendirecek bir toplantının da aynı dönemde yapılıyor olmasını ilin valisi olarak önemsediğimi ve bu konuda Antalya Ticaret ve Sanayi Odamızı ve başkanımızı tebrik ettiğimi tekrar ifade ediyorum. Bu toplantıda emeği geçen bütün değerli katılımcılara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Antalya geleceğini konuşuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı