ANTALYA HABERLERİ

Antalya Edebiyat Günleri başlıyor

DHA
22.03.2017 - 10:49Son Güncelleme :
Antalya Edebiyat Günleri başlıyor
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi'nin Antalya ve Türkiye'nin edebiyat dünyasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği 'Antalya Edebiyat Günleri'nin 2'ncisi, 23 Mart Perşembe günü başlıyor.

Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, Ferruh Tunç'un saat 16.00'da Antalya Sanatçılar Derneği'nde (ANSAN) gerçekleştirilecek 'Şiir Matinesi'yle başlayacak Antalya Edebiyat Günleri, aynı gün saat 19.30'da Ahmet Telli şiirlerinin sanatın resim, heykel gibi farklı formlarında yeniden yorumlandığı 'Renkler, İmgeler, Sözcükler: Ahmet Telli' sergisinin açılışıyla devam edecek. Muratpaşa Belediye Fuayesi'nde açılacak sergi 3 gün boyunca devam edecek Edebiyat Günleri kapsamında ücretsiz gezilebilecek.

Antalya Edebiyat Günleri'nde ilk gün, 'Sen benim şiir tarafımı sev' başlığıyla düzenlenecek 'Edebiyat Geceleri'yle sona erecek. Saat 20.00'de Belediye Kültür Salonu'nda düzenlenecek etkinlikte Turgut Uyar'ın 'Denge'sinden Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Sessiz Gemisi'ne, Kemal Burkay'ın 'Gülümse'sinden Nazım Hikmet'in 'Seni Düşünmek Güzel Şey' ve Murathan Mungan'ın 'Maskeli Balo'suna 12 bestelenmiş şiir, piyano, keman, çello, gitar, bağlama ve perküsyondan oluşan orkestra tarafından yorumlanacak. Orkestraya, vokallerde İlke Türkdoğan ve Görkem Aydanarığ, danslarıyla Berkalp Üler ve Cansel Büşra Kuşçu eşlik edecek.

ÖYKÜLER OKUYORUZ

Antalya Edebiyat Günleri'nde 2'nci gün, ANSAN'da Özcan Karabulut modaratörlüğünde Ayşegül Tözeren, Faruk Duman, Feyza Hepçilingirler, Hasan Özkılıç ve ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl'ın konuşmacı olarak katılacağı '2000'lerde Öykü: Bana Hikaye Anlatma' başlıklı panelle başlayacak. Etkinliğin 2'nci günü 'Bir insanı sevmek onun öyküsünü sevmektir' başlığında Oğuz Atay'dan Tomris Uyar'a, Sait Faik Abasıyanık'tan Murathan Mungan'a öykülerin okunup piyano, kemal ve gitar orkestrası ve dans eşliğinde yorumlanacağı geceyle devam edecek.

EN İYİLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLECEK

Gecede ayrıca, yazın dünyasının en canlı alanlarından biri olan öykü dalında geleneksel olarak verilen 'Muratpaşa Öykü Ödülleri' de bu yılki sahiplerine takdim edilecek. Seçici Kurul'un 1 Ocak - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkçe yayımlanmış öykü kitapları arasında yaptığı değerlendirme sonunda bu yıl 'En İyi Öykü Kitabı' dalında 'Kuyuda' ile Belma Fırat, 'En İyi İlk Öykü Kitabı' dalında ise 'Şu Yağmur Bir Yağsa' ile 72 yaşında ilk öykü kitabını yayımlayan Kamil Erdem ödül kazandı.

ANSAN'DA ETKİNLER HIZ KESMİYOR

2'nci Antalya Edebiyat Günleri'nin son günü, saat 14.00'te ANSAN'da Faruk Duman ve Aysu Erden'in katılacağı 'Bir öykü yaratmak' başlıklı atölye çalışmasıyla başlayacak. Edebiyat Günleri, ANSAN'da saat 15.30'da Ayşegül Tözeren modaratörlüğünde bu yılın ödüllü öykücüleri Fırat ve Erdem'in konuşmacı olarak katılacağı '#Öyküsokakta' başlıklı söyleşiyle devam edecek. Antalya Edebiyat Günleri'nin ANSAN etkinlikleri saat 17.00'de gerçekleştirilecek 'Yayınlama Özgürlüğü' başlıklı Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal ve Ayşegül Tözeren'in konuşmacı olarak katılacağı panelle sona erecek.

ONUR ÖDÜLÜ ZÜLFÜ LİVANELİ'NİN

Muratpaşa Belediyesi 2'nci Antalya Edebiyat Günleri, bir kuşaktan bir kuşağa uzanan 300'ün üzerinde bestesi, 40 dilde yayımlanan romanları, dünyada barış ve demokrasinin kökleşmesi, gelişmesi için verdiği mücadeleler nedeniyle bu yılki 'Onur Ödülü'nün sahibi olan Zülfü Livaneli'ye ödülünün takdim edileceği geceyle sona erecek. Saat 20.00'de Belediye Kültür Salonu'nda gerçekleştirilecek gecede ayrıca yazarın 'Serenad' romanından 50 dakikalık bir bölüm 12 kişilik keman orkestrası ve piyano eşliğinde tiyatro ve modern dansla yeniden yorumlanacak. Edebiyat Geceleri'ne Çiğdem Bulut yönetmen olarak imza atarken orkestra şefliğini Mehmet Çalış üstlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya Edebiyat Günleri başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Mart 2017 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya Edebiyat Günleri başlıyor haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Haziran 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:47
 • Güneş
  05:33
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı