Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Antalya devre arasında para bastı

Spor Turizmi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Turgut, Antalya'nın devre arası kamp döneminde futbol turizminden yaklaşık 100 milyon dolar gelir sağladığını bildirdi.

AA
SON GÜNCELLEME

Turgut yaptığı açıklamada, 80 ülkeden bin 200 dolayında futbol kulübünün devre arası kampı için Antalya'yı tercih ettiğini söyledi. Uygun iklim şartı ve yüksek standartlardaki tesislerin takımların ilgisini çektiğini vurgulayan Turgut, "Antalya'nın devre arasında futbol turizminden geliri 100 milyon dolar civarında" dedi. Turgut, Antalya'da 150'den fazla futbol sahasının bulunduğuna dikkati çekerek, "Kamp için tesisler yeterli seviyede. Tesis noktasında Antalya, Avrupa'daki birçok ülkeden daha iyi noktada. Tesisler şiddetli yağışlara da uygun" ifadelerini kullandı.

Turizmde ölü sezon addedilen kış döneminde, futbol kamplarıyla öncelikle istihdam yaratıldığını belirten Turgut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Futbol turizmiyle, konaklama sektöründe personel çıkarılmasının önüne geçilmektedir. Erken rezervasyonların artışına sebep olmaktadır. Antalya ve turistik bölgelerinin marka bilinilirliğini artırmakta ve turizm gelirlerinin artışına ciddi katkı sağlamaktadır. Antalya'ya butik statlar yapılırsa bölgenin kış sezonundaki geliri daha da artacaktır."


Antalya'nın rakipleri
Turgut, Antalya'nın futbol turizmdeki rakiplerinin Dubai, İspanya, Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi olduğunu dile getirdi. Rakip ülkelerde büyük ödüllü turnuvalar düzenlendiğine işaret eden Turgut, organizasyonların devlet tarafından da desteklendiğini kaydetti. Turgut, devre arasında Antalya'da yapılan Sunexpress Cup of Belek ve Royal Cup Turnuvalarının da uluslararası medya tarafından takip edildiğini ifade etti.


"Dev" takımlar getirilebilir
Turgut, Barcelona ve Bayern Münih gibi Avrupa'nın önde gelen takımlarının, katıldıkları turnuvalardan ekstra paralar aldıkları için diğer ülkeleri tercih ettiklerini söyledi. "Dev" futbol takımlarının belli ücretler ödenerek Antalya'ya getirilebileceğini anlatan Turgut, bu durumun Antalya'nın markalaşmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler