Gündem Haberleri

  Antalya’da Baba'nın turizm sevinci

  Hürriyet Haber
  17.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Bulgaristan ve Romanya Cumhurbaşkanlarının dün Antalya'da gerçekleştirdikleri zirve, Demirel'e bir kez daha turizm sevinci tattırdı.

  Demirel, dün sabah Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu'ya, Antalya'yı gezdirdi. Demirel, konuğunu önce Belediye Piramit ve Kültür merkezine götürdü. Merkezin bahçesi gezilirken, Romen cumhurbaşkanı sıcaktan etkilendi ve çareyi çeketini çıkarıp, omuzuna atmakta buldu.

  Bey Dağları'nı, konuğuna ‘‘Basamak basamak nasıl yükseliyorlar’’ diye tanıtan Demirel, kale gezilirken de oldukça mutluydu. Antalya Kalesi'nin içindeki Clup 29'un terasında Romen Cumhurbaşkanı'na portakal suyu ve kahve ikram eden Demirel, Antalya'nın üzerine kurulduğu falezleri anlattı. Romen Cumhurbaşkanı da, kendisinin jeoloji profosörü olduğunu söyledi ve bu yapıyı çok iyi bildiğini belirtti.

  Demirel, Antalya'nın Bizans ve Osmanlı dönemini anlattıktan sonra, ‘‘Burası açık bir müze’’ diye konuştu. Romen Cumhurbaşkanı Antalya'nın tarihiyle ilgilenince, Demirel programa Antalya Müzesi'ni de koydurdu. Müze gezilirken Afrodit heykelleri başta olmak üzere, bütün heykelleri dikkatli inceleyen her iki cumhurbaşkanı, müzeyi gezen ilkokul öğrencilerinin sevgi gösterisiyle karşılandılar, öğrenciler arasında fotoğraf çektirdiler.

  Constantinescu, heykellere de büyük ilgi gösterdi. Görevliler kendisine bir çeşmeyle ilgili bilgi verdikten sonra Demirel'e dönerek, ‘‘Siz de çeşme deniyor, biz de de çişme deniyor. Hemen hemen aynı’’ dedi.

  Demirel, sık sık Antalya'yı çok sevdiğini söyleyen Constantinescu'yu otele bıraktıktan hemen sonra havaalanına gitti ve Bulgar Cumhurbaşkanı'nı karşıladı. Stoyanov'u askeri törenle karşılayan Demirel, konuğuna Antalya Dış Hatlar Terminali'ni gezdirdi, bilgi verdi. Demirel, bugün de konuklarını Aspendos tiyatrosunda ve antik Side kentini de gezdirecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı