ANTALYA HABERLERİ

Antalya Büyükşehir Belediyesindeki işten çıkarmalar

AA / Güç Gönel
08.01.2015 - 12:25Son Güncelleme :

- ÖZ-İŞ İl Temsilcisi Öztürk: - "Büyükşehir Belediyesinin çalışanların hesaplarına aktarılması için taşeron şirkete ödediği para, şu anda çalışan 300 özel güvenlik görevlisi ve işten ayrılan 200 özel güvenlik görevlisinin hesaplarına geçmemiştir. 8 gündür ücretler taşeron şirket tarafından ödenmemektedir"

YEREL HABERLER ANTALYA

AA / Güç Gönel

ANTALYA (AA) - Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası (ÖZ-İŞ) İl Temsilcisi Ömer Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediyesinin, işten çıkarılan işçilere ödenmek üzere taşeron firmaya gönderdiği paranın GÜVENLİK-İŞ Sendikasının üyelik ve dayanışma aidatı talebi yüzünden halen ödenmediğini bildirdi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediyesinde hizmet alım ihalesi yoluyla güvenlik hizmeti veren taşeron firma ile sözleşmenin sona erdiğini, ihalenin yeni bir firmaya bırakıldığını kaydetti.

31 Aralık 2014 tarihinde sona eren sözleşme gereği Antalya Büyükşehir Belediyesinin 500 olan personel sayısını 300'e indirerek 200 özel güvenlik görevlisinin iş akdine son verdiğini hatırlatan Öztürk, kış ortasında yaşanan işten çıkarmalardan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in işten çıkarılan kişilerin tazminat ve diğer haklarının ödeneceğini belirttiğine değinen Öztürk, şunları kaydetti:

"Bütün bunlara karşılık Türk-İş Konfederasyonuna bağlı GÜVENLİK-İŞ Sendikası tarafından kavgacı, ortamı geren gösteriler yapılarak Türkiye kamuoyu, Antalya halkı ve özel güvenlik görevlileri yanıltılmaya çalışılmaktadır. Hak arama bahanesiyle 'Cambaza bak' denilerek kendi çıkar ve sendikal aidatlarının peşinde koştukları görülmektedir. İbretle izlemekteyiz. İki yüzlülüğün, riyakarlığın, insanları yanıltmanın bu kadar kolay olmadığını halkımızla paylaşmak istiyoruz."

- "İşçilere 8 gündür ücretleri ödenmiyor"

Türkiye Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikasının (GÜVENLİK-İŞ) Büyükşehir Belediyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin maaşlarına ve alın terlerine göz diktiğini öne süren Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Büyükşehir Belediyesinin çalışanların hesaplarına aktarılması için taşeron şirkete ödediği para, şu anda çalışan 300 özel güvenlik görevlisi ve işten ayrılan 200 özel güvenlik görevlisinin hesaplarına geçmemiştir. 8 gündür ücretler taşeron şirket tarafından ödenmemektedir. Çünkü GÜVENLİK-İŞ Sendikası, taşeron şirkete resmi bir yazı yazarak 15 Mayıs 2014 tarihinden başlayarak 6 ay kesilmek üzere sendikalarına üye olanlardan bir günlük çıplak ücret, üye olmayanlardan ise bir günlük çıplak ücretin üçte ikisini keserek üyelik ve dayanışma aidatı isimleri altında sendika hesap numarasına gönderilmesini istemiştir. Bu yazıya istinaden şirket ödemeyi durdurmuş, şirketle yaptığımız bütün görüşmelere rağmen sendikanın aidat ısrarından dolayı ücretlerin yatırılamadığını belirtmiştir. Bu sendika hangi hakla dayanışma aidatı dilekçesi vermeyen, sendikalarına üye olmayan insanların maaşlarından aidat kesintisi talep etmektedir? 8 gündür ödenmeyen bu ücretlerin ve mağduriyetin hesabını sendika ve şirket verebilecek midir? Alın terlerinin karşılığını bekleyen ve acil ödemeleri bulunan bu insanları hiç kimsenin mağdur etmeye hakkı yoktur. Böyle insanların da meydanlara çıkarak hak aradığını söylemesi, tamamıyla şov ve göz boyamadır. Bütün Türkiye'nin bu insanları tanımasını istiyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Antalya Büyükşehir Belediyesindeki işten çıkarmalar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:26
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:24
  • Yatsı
   19:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı