ANTALYA HABERLERİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclisi

IHA
09.10.2015 - 16:20Son Güncelleme : 09.10.2015 - 16:21
IHA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez İlçesi’nde, 3 bin 100 hak sahibinin yer aldığı Kepez ve Santral mahallesine uygulayacakları kentsel dönüşüm projesiyle evlerin metrekare değerinin 3 bin TL’ye yükseleceğini belirterek, “ Şimdi bu projeye hayır diyen CHP ve MHP’den şaka olarak ifade ediyorum, biriniz daire alırsa ilan ederim. İnanıyorum burası Antalya’nın imrenilecek mahallesi olacak” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ekim ayı meclis toplantısı Antalya Su ve Atık Su Genel Müdürlüğü (ASAT) toplantı salonunda yapıldı. Mecliste, bakanlar kurulu kararıyla riskli bölge kararı alınarak, kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Kepez ve Santral mahallerini kapsayan alana ilişkim imar plan değişikliği, CHP ve MHP’nin ret oyların karşın AK Parti grubunun oylarıyla kabul edildi.
Oylama öncesi muhalefet partilerinin eleştirilerine cevap veren Türel, Kepez İlçesi’ndeki Kepezaltı ve Santral mahallelerindeki 3 bin 100 hak sahibinin kentsel dönüşüm projesiyle bölgedeki evlerin metrekaresinin, 1000 TL’den, 3 bin TL’ye yükseleceğini işaret etti.
“HALKIMIZIN RIZASI OLURSA YAPARIZ”
Bölgede yapılacak her projede halkın talebinin alınacağını kaydeden Türel,” Halkın talebinin arsa tapusu olduğunu söylüyorlar. Bir kentsel yenileme kararı aldık. Halkımızı topladık, bu projeyi yapmamızı talep ettiler. Kentsel yenileme çalışmasını halkın 3’te 2’sinin rızası olamazsa yapamıyorsunuz. Halk farklı bir şey istiyorsa iddialarınız ne olacak, havada kalacak. Ben diyorum ki o zaman görürüz. Halkımızın rızası olursa yaparız, rızası olmazsa zaten yapamayız. Bugüne kadar bütün projelerimi eşi benzeri görülememiş şekilde referandumla yaptım. Şarampol 18’ ini de bunu yapıyorum. Kanun halkın 3’te 2’sinin rızasını alacaksın diyor. Halk bunu istiyor. İddialarınız o zaman havada ve utopik kalır. Göreceğiz. Halkımız isterse yapacağız” diye konuştu.
“ VATANDAŞIN GELİRİ 3 MİSLİ ARTACAK”
Bölge için kentsel yenilenme kararı alındığını hatırlatan Türel, “ Meclisten geçti, bakanlar kurulu onayladı. Resmi gazetede yayınlandı. Vatandaşımıza arsa tapusu dağıttığımızda yaklaşık 120 metrekarelik daire sahibi olacaktı. Müteahhitle yüzde 50- 50. Bizim projemizde 170 metrekare daire sahibi olacak. Arsa tapusu dağıtırsak dairenin metrekaresi 1000 TL civarında. 120 bin TL’lik daire sahibi olacaktı. Bu projemizle en az 3 bin TL değeri olacak. İddiamın arkasındayım. Arsa tapusundan 3 misli fazla gelire kavuşacak. Bunu anlattık vatandaşımıza bizi alkışlarla uğurladı. Şimdi tapu masrafı yok” diye konuştu.
“HAYIR, DİYENLER DAİRE ALIRSA SÖYLERİM”
Projeleri kapsamında bölge halkına 1500 TL taşınma yardımında bulunacaklarını dile getiren Türel, “ 1500 TL taşınma ve geri gelme bedeli ödeyeceğiz. Arsa tapusu alsaydı vatandaş cebinden para ödeyecekti. Şimdi ise inşaat bitimine kadar kira yardımı alacak. Vatandaşımız ciddi kazancı var ve bunun farkında. Vatandaşımız ben bunu istemiyorum, arsa tapumu ver derse protokol imzalanmaz. Vatandaşın hayrına iş yapıyoruz. Antalya’nın girişindeki o kötü görüntüleri kaldırarak, orayı kentin en güzel mahallesi haline getireceğiz. Santral’i Kepezaltı’nı uçuracağız. Bunu üstüne basa basa söylüyorum. Bunu espri olsun diye söylüyorum. Karşı çıkanlar oradan daire alırlarsa söylerim. Antalya’nın imrenilecek mahallesi olacak. Köprülü kavşağı eleştirenler de bugün en fazla kullananlar. Bazı arkadaşlar bugün hayır demelerine rağmen orada yaşamaya karar verecekler. Bu işi çok köpürtmeye gerek yok. Şuan anket yapıyoruz. Bu zaten geçerse işlemeyecek. Yeşil alan sosyal donatı alanı, yüzde 100’ ün üzerinde arttı. Antalya’nın en güzel mahallesini yapacağız” dedi.
“ANTALYA’DA RİSKLİ YAPI STOKU YÜZDE 70”
Antalya’nın ilk kentsel dönüşümünü Santral ve Kepezaltı mahallerinde gerçekleştireceklerini ifade ederek, “ Halkımıza en iyi hizmeti verirsek,halkımızı memnun edersek, herkes mahallesine bu projeyi isteyecektir. Antalya’nın riskli yapı stoku yüzde 70. Biz bu stoku gidermezsek ileride riskli durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. O nedenle tek çözüm kentsel dönüşümdür. Bu projeler bizim beraat belgemiz olacak. Şehrin merkezinden bile teklif gelecek. Şarampol’ Işıklardan bana kentsel yenileme teklifleri geliyor. Çok modern bir şehirleşmeye gideceğiz” ifadelerine yer verdi.
AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, Antalya Valiliği öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasıyla gerçekleştirilen Kaleiçi Hıdırlık Sokak, çalışmasıyla kazanılan ‘Şehirler Çiçek Açıyor’ yarışmasında 30 şehir arasında birinci olmasından gurur duyduklarını söyledi.
Başkan Türel’i ödül nedeniyle kutlayan Bayraktar, “ Antalya’nın çiçektir. Bu çiçeklerin daha da çoğalması yolunda bu çiçeklerin sulanmasında etkili oluyor. Antalya çiçek açmaya devam edecektir” dedi.
CHP Grup Sözcüsü Ruhi Bektaş, ödülün kazanılmasında belediye ile birlikte Kaleiçi esnafının da önemli paya sahip olduğunu belirtti.
Antalya’nın dünyanın göz bebeği yıldız bir şehir olduğunun altını çizen Bektaş , “ Mustafa Kemal Atatürk,’ Şüphesiz Antalya dünyanın en güzel kentidir’ sözleriyle Antalya’nın yıllar önceden yıldız bir şehir olduğunu belirtmiştir. Bunun oluşmasında emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ödül umarım Expo 2016 Antalya’ya katılım sağlayacak ülke sayısını arttırır” dedi.
MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, ödülün alınmasında emeği geçen herkesi kutladı.
Senirli, Antalya’nın önemli bir ödüller anılırken Aspendos’a yapılan restorasyon çalışmalarını eleştirerek, “ Bu çalışma çirkin bir görüntü ortaya çıkardı. Özrü kabahatinden büyük, akıl dışı açıklamalardan ziyade konunun uzmanları hızlı bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmesini istiyoruz” dedi.
“ÖDÜLÜ HERKES ADINA ALDIM”
Başkan Türel, ‘Beş Çiçekli Altın Şehir’ ödülünü Kanada’da, Antalya Valisi Muammer Türker’in de içinde bulunduğu bir heyetle dünyanın öbür ucunda Antalya adına aldığını vurguladı. Prestijli bir ödül. Gerçekten Antalya’mızın bir altın şehir olduğunu iyi biliyoruz. İçinde yaşadığımız zaman belki bunu fark edemiyoruz. Antalya’nın altın bir şehir olduğunu dünya görüyor. Ödül, siyasi farklılık gözetmeksizin tüm arkadaşlarımın bir mutluluğu gururu olmuştur. Ödülde derecelendirme var. Birinciler daha önce bronz ve gümüş ödül alabiliyor. Ama biz 1000 üzerinden 900 puanla altın ödüle layık görüldük. Sokağın bakımını ve korumasını da esnafımız da yapıyor. Çiçeklerin sökülmesine koparılmasına esnafımız izin vermiyor. Expo’nun Antalya’da yapılıyor olması farklı bir unsur oldu. Antalya’nın dünya çapındaki ödüle layık görülmesini önemsiyorum. Herkesin adına bu ödülü almaktan onur duydum. Bundan sonra belediyemizin, meclisimizin çalışması ile nice altın ödüller alırız” açıklamasını yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 16 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclisi haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:00
  • Guneş
   06:35
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı