Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Antalya 24 saattir yanıyor

  Ekrem KARAMAN/KUMLUCA (Antalya), (DHA)
  06 Eylül 2013 - 10:50Son Güncelleme : 06 Eylül 2013 - 15:19

  Antalya'nın Kumluca İlçesi’nde, dün 2 noktada eş zamanlı başlayan yangın halen sürüyor. Orman yangını nedeniyle bu sabah saaterine kadar 100 hektarın üzerinde alan zarar gördü. Son 24 saatte 30 orman yangınının meydana geldiği Antalya'da bir tek Kumluca'daki yangın söndürülemedi.

  Kumluca’nın Ortaköy ve Karacaören köylerinde dün saat 14.30 sıralarında eş zamanlı çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor. Yangına, Antalya, Konya, Denizli, Eskişehir, Kumluca, Manavgat, Finike, Kemer orman işletme müdürlüklerine bağlı ekiplerin yanı sıra çok sayıda itfaiye ekibi de müdahale ediyor. Gece çalışmalara ara veren hava ekipleri de günün ilk ışıklarıyla birlikte bölgeye sorti yapmaya başladı. Yangına, 3 uçak, 7 helikopter, 70 arazöz, su tankerleri, çok sayıda iş makinesinin yanı sıra 250 orman işçisi ve gönüllüler müdahale ediyor.

  KUMLUCA'DA ALEVLER KORKUTUYOR / FOTO GALERİ

  20 EV BOŞALTILDI

  Rüzgarın etkisini yitirmesi üzerine yangının güney, doğu ve batı yönlerinde ilerlemesi durduruldu. Kuzey yönünde de alevlerin ilerlemesini önlemeye çalışan ekipler, yoğun çaba gösteriyor. Yangın nedeniyle elektrik ve telefon hatları zarar gören Karaören Köyü’ne elektrik verilemiyor. Alevler özellikle Karacaören Köyü’nü tehdit ediyor. Yangın bölgesine en yakın yer olan Musalılar Mahallesi tahliye edildi. 20 evin boşaltıldığı mahallede, köylüler hayvanlarını alarak güvenli bölgelere gitti.

  200 EV BOŞALTILDI / FOTO GALERİ

  ATEŞ YAKMAYIN UYARISI

  Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, yangının kısmen kontrol altına alındığını söyledi. Rüzgarın durmasıyla birlikte alevlerin etkili ilerlemesinin önlendiğini kaydeden Türedi, "Şu ana kadar 100 hektarın üzerinde alan zarar gördü. Ancak kesin bir rakam vermek şu anda zor. Ekiplerimiz gece boyunca olağanüstü bir gayretle söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Yangına hassas bir dönemde bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın açık alanlarda ateş yakmamasını istiyoruz" dedi.

  KORKU FİLMİ GİBİ / FOTO GALERİ

  YANAN ALAN 170 HEKTARA ULAŞTI

  . Sabah saatlerinde hava araçları destekli müdahale yeniden başlarken, bölgede yer yer soğutma çalışmaları dahi başladı. Fakat öğleden sonra etkisini artıran rüzgarla birlikte ormanlık alanda yeniden alevlenmeler yaşanmaya başladı. Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Türedi, yangının etkili olduğu alanın 170 hektara ulaştığını belirterek, "Bölgede rüzgar yeniden şiddetlendi. Bu durumu güçleştiriyor. Tehlikenin devam ettiğini söyleyebilirim" dedi. Bölgede şiddetlenen rüzgar nedeniyle alevler Karacaören Köyü’nün Çayağzı Mahallesi sınırına kadar dayandı. Ekiplerin bu bölgeye müdahalesi devam ederken şu an için endişe edecek bir durumun bulunmadığı belirtildi.

  Antalya 24 saattir yanıyor

  Alevler şehrin üzerinde görüntülendi

  ALANYA'DA ORMAN YANGINI: 6 EV YANDI

  Etiketler: antalya , rüzgar , YANGIN , İTFAİYE , kumluca
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı