Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anormal sıcağa karşı formüller

  Hürriyet Haber
  15 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 15 Temmuz 2012 - 00:22

  Türkiye 42 dereceye varan sıcak havanın etkisinde. Vatandaşlar her bölgede sıcağa karşı çeşitli yollarla savaşmaya çalışıyor. Marmara, Ege ve Akdeniz’de deniz kıyıları dolup taştı. Şanlıurfa’da ise parklar doldu. Gaziantep’te de sıcaklığın 13 derece olduğu mağara kafeler revaçta.

  HAVA sıcaklığının 42 derece olduğu Şanlıurfa’da, sıcaklardan etkilenen vatandaşlar, ev ve işyerlerinden çıkmamaya özen gösteriyor. Sokakların boşaldığı kentte, dışarı çıkanlar ise parklardaki ağaç gölgelerine sığınarak güneşten korunmaya çalışıyor. Bunaltıcı sıcaklardan etkilenen çocuklar ise yasak ve tehlikeli olmasına aldırış etmeden sulama kanallarında ve süs havuzlarında yüzerek serinleme peşinde. Sokakların boşalmasıyla birlikte iş yapamaz duruma gelen esnaf da, buharlı soğutma sistemlerini kullanarak müşterilerini serinletmeye
  çalışıyor.

  Tehlikeye rağmen

  Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Karadeniz sahilinin plaj bölgeleri, artan sıcaklıklarla birlikte dolup taşıyor. Kerpe bölgesindeki kayalıklara çıkan gençler ise yasak olmasına rağmen yaklaşık 20 metre yüksekten denize atlıyor. Jandarmanın kayalıklardan atlayanlara Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılacağını duyurmasına rağmen gençler tehlikeli atlayışlarına devam ediyorlar.

  Mağaralar 13 derece

  Hava sıcaklığının 40’lı dereceleri bulduğu Gaziantep’te ise serinlemek isteyen vatandaşlar soluğu restoran-kafe olarak işletilen mağaralarda alıyor. Restoran ve kafe olarak işletilen Kaleoğlu Mağarası ve Tütün Hanı, hava sıcaklıklarının iyice yükseldiği bugünlerde, serinlemek ve dinlenmek isteyenlerin uğrak yerleri arasında. Dışarıda hava  ne kadar sıcak ya da soğuk olursa olsun, bu mağaralardaki ısı 13-15 dereceyi geçmiyor.

  Parklara akın

  Bolu’da da aşırı sıcaklardan bunalanlar, Abant Tabiat Parkı’na akın etti. Hava sıcaklığının 29 dereceye ulaştığı Abant’ta ağaçların gölgesine hamak kurup dinlenen tatilcilerin bazıları da çadır kurdu.

  Marmara’da nem % 96

  Meteoroloji İstanbul 1’inci Bölge Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, bölge genelinde sıcaklık, mevsim normallerinin 4-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Güney Marmara’da, dünden itibaren 5 gün boyunca, geçmiş yıllarda gerçekleşen ortalamaların üzerinde sıcaklıklar bekleniyor. Bölgede yüzde 96’ları bulacağı tahmin edilen yüksek nemin, ortalamaların üzerinde gerçekleşeceği bildirilen sıcaklıkların, hissedilen sıcaklığı daha da artıracağı öngörülüyor.      

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı