Teknoloji Haberleri

  Anonymous Türkiye'ye saldırdı

  Selim ÖZTÜRK / seozturk@hurriyet.com.tr
  19.07.2012 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Sabah saatlerinde Ekonomi Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sayfasının RedHack'e destek olmak amacıyla Anonymous tarafından hack'lendiğini söylemiştik. Çok geçmeden bu kez de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın resmi sayfası hack'lendi. Saldırıları RedHack, Twitter hesabından duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT'in sayfalarına 6 saatlik bir aranın ardından erişim sağlanabiliyor. MİT'ten yapılan açıklamada "Saldırı doğru ama başarısız" denildi.

  Bu saldırılar elbette ilk değil. Hükümet ve devlet kuruluşlarını hedef alan grup, daha önce Başbakanlık başta olmak üzere çeşitli bakanlıklar, TÜBİTAK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri dahil birçok kuruma saldırıda bulundu. 

  TWITTER HESABI KAPATILDI

  Dışişleri Bakanlığı’nı hack’ledikten sonra bakanlığa “Oğlum bak git” mesajını gönderen RedHack’in çok geçmeden Twitter hesabı kapatıldı. Ancak çok geçmeden hacker grubu yeni bir hesap açtı ve kısa sürede yaklaşık 23 bin takipçiye ulaştı.

  REDHACK NASIL HACK'LİYOR

  BTK: DDOS saldırısıyla siteleri hack'liyorlar/images/100/0x0/55ea83bff018fbb8f884f9ee

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Hürriyet'e yaptığı açıklamada hacker'ların DDOS saldırısını kullandığına dikkat çekildi ve şu sözlere yer verildi: "DDOS saldırısı ile çok sayıda kaynaktan (PC, sunucu gibi) özel geliştirilmiş yazılımlarla çok sayıda paket hedef internet sitelerine gönderirilir. Sistem kaynaklarının tüketilmesi ve bu sayede sistemin cevap veremez duruma gelmesiyle hacker'lar amacına ulaşmış olur. BTK, saldırıların önüne geçmek için bilgisayarlara antivirüs yazılımlarının kurulması gerektiğini vurguladı. Trend Micro Akdeniz Ülkelerinden Sorumlu Güvenlik Danışmanı İnanç Ilgın ise hacker'ların kurumların zaafını tespit ederek saldırdığını, bu sebeple kurumlarda kullanılan hassas önemdeki verilere sahip sistemlerin güncel tutulmasının altını çizdi.

  "Bilgisayarları zombiye çeviriyorlar"

  Trend Micro Akdeniz Ülkelerinden Sorumlu Güvenlik Danışmanı İnanç Ilgın, RedHack’in kurumlara nasıl saldırdığını şöyle anlattı: “Redhack, saldırı için iki yöntem kullanıyor. İlk olarak binlerce bilgisayara zararlı yazılım sızdırıyor. Bu şekilde bilgisayarların kontrolünü ele geçiriyor ve bilgisayarlar “zombiye” dönüşüyor. Binlerce bilgisayar aynı anda saldırınca internet sayfaları çökmeye başlıyor. İkinci yöntemde ise bu kez kurumların zaafları tespit ediliyor ve saldırı başlıyor.” Ilgın, kurumlarda kullanılan hassas önemdeki verilere sahip sistemlerin güncel tutulmasının altını çizdi.

  REDHACK KİMDİR

  15 yıl önce 3 kişi tarafından kurulan RedHack’in çekirdek kadrosu küçük gibi görünse de grup, 100 kişiyi aşkın hacker’la birlikte çalışıyor. Anonymous’a nazaran grubun en önemli özelliği birbirini tanıyan üyelerden oluşması. Siyasi bir örgüye bağlı olmadıkları ısrarla belirten grup, kendilerini “komünist” olarak tanımlıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı