ANKARA HABERLERİ

Anonslar usulsüz kullanımın önüne geçmek için

Hürriyet Haber
29.03.2017 - 16:03Son Güncelleme :

Kent içi toplu taşımadan ücretsiz faydalanan 65 yaş üzeri vatandaşların, kartlarını okuttuklarında yaşlarının anons edilmesinden rahatsız olduklarına ilişkin şikayetlere, Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Bu yöntem, usulsüz kart kullanımlarının önüne geçmek için uygulanıyor” cevabını verdiler.

Hürriyet Haber

Kamu Başdenetçisi (Ombudsmanı) Şeref Malkoç’un, “serbest kart kullanıcısı 65 yaş üzeri bir vatandaşın, kendilerine başvurarak, toplu taşıma araçlarını kullanırken, yaşının anons ediliyor olmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı ilettiği” yönündeki sözlerinin basında yer alması üzerine, EGO yetkililerinden açıklama geldi. 

BAŞKALARINA KULLANDIRTIYORLAR

Yetkililer, “Bu yöntem, hem usulsüz kart kullanımlarının önüne geçmek, hem de yolcu potansiyelinin ve yolculuk taleplerinin belirlenmesinde önemli bir kaynak oluşturmak için uygulanıyor” dediler. EGO yetkilileri, elektronik toplu taşıma kartı Ankarakart’ların, ‘tam’, ‘öğrenci’ ve ‘serbest’ olarak tasarlandığını, ‘indirimli’ ve ‘serbest’ Ankarakart’ların da sadece sahibine özel olarak hazırlandığını belirttiler. Kontrol görevlilerince yapılan denetimler sırasında, serbest veya indirimli kart kullanım hakkı olan bazı kimselerin, zaman zaman kendi kartını eşine, çocuğuna, torununa, akrabasına ya da kullanma hakkı olmayan üçüncü şahıslara kullandırttığının belirlendiğini kaydeden yetkililer, bunları önlemek ve kart tipini belirlemek amacıyla hem yaşlarının belirtilmesi hem de kadın ve erkek sesiyle anons uygulaması yapıldığını ifade etiler. Yetkililer, bu uygulama sayesinde, başkasının kartını kullanarak ücret ödemeden yolculuk yapmaya çalışanların önüne büyük ölçüde geçilmiş olduğunu söylediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Anonslar usulsüz kullanımın önüne geçmek için hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anonslar usulsüz kullanımın önüne geçmek için haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı