İZMİR HABERLERİ

’Annesinin Kızı’ İsimli Kitaptan Kooperatifçiliğe

IHA
25.07.2015 - 15:56Son Güncelleme :

AVUKMA ÜRETEN KADINLAR KOOPERATİFİ, ÖDEMİŞ İLÇESİNDE AÇILDI.

IHA

Annesinin Kızı isimli çıkarılan kitaptan sonra kadınlar tarafından kurulan ve kadınların yanında olacak Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi, İzmir’in Ödemiş ilçesinde açıldı.
Ödemişli ilçesinde, grafik tasarımcısı Güler Sarıgöl Köymen tarafından ’Annesinin Kızı’ isimli çıkarılan kitaptan sonra oluşturulan Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi’nin açılışı yapıldı. Tüm kadınların yanında olacak derneğin açılışına çok sayıda kişi katıldı.
Ulus Parkındaki kooperatifin açılışının ardından dernek üyeleri de bir tanışma toplantısı düzenledi. Kooperatif kurucu üyelerinden Özlem Kılıçoğlu, kadınların faydalanacağı, kadınların bir arada olacağı bir proje oluşturmak istediklerini belirtti. Kılıçoğlu, "Bizler Ödemişli kadınlar yine Ödemişli arkadaşımız Güler Sarıgöl Köymen arkadaşımızın ’Annesinin Kızı’ isimli kitabının devamında yola çıkarak kadınlarımıza yönelik olacak kadınlarımızın faydalanacağı, kadınlarımızın bir arada olacağı bir proje oluşturmak istedik. ’Annesinin Kızı’ isimli kitap Ödemiş’te kadınlarımızı, kadınlarımızın öykülerini, bildiklerini, yöresel yaptıkları yemeklerini, el işlerini, iğne oyalarını, genç Ödemişli kızların hikayelerini, annesinden bir şey öğrenen kız çocuklarının hikayelerini anlatıyor. Bu durumda oluşan projede ve Ödemişli olduğumuz için Ödemiş’te başladı. Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi kuruldu ve 1 aydır resmi bir şekilde faaliyet gösteriyor. Ödemiş’te ya da ülkemizin başka şehirlerinde birçok kadın uzun yıllar çalışmış, çabalamış, didinmiş ama sonunda bir güvenceye ekonomik özgürlüğe sahip olamamış. Bunların yeni dönemde de yaşanmaması için Avukma Üreten Kadın Kooperatifimiz kadınlarımızın yanında olacak kadınlarımız ile iç içe el ele olarak kadınlarımızın ürettiklerini değer kazandıracak" dedi.
KOOPERATİFİN MİMARI KÖYMEN: "GELECEK NESİLLERE DEVREDECEK BİR KİTAP"
Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifi Başkanı Güler Sarıgöl Köymen ise, konuşmalarında şu açıklamalarda bulundu:
"Annesinin Kızı isimli kitabımda, Ödemiş’te yaşayan anne kız hikayesi, kaybetmekte olduğumuz tarifler, lezzetlerimize dair öyküler, hiç tadılmayan ürünler gibi konuları gelecek nesillere devredecek bir kitap. Dediğimiz gibi burada bu değerlerimiz unutulma aşamasına gelmiş durumda. Kadınlarımız da uzun zaman çalışmış çabalamış ancak bir güvenceye sahip olamamış. Onun için bu kitabımızın devamında sosyal içeriği de olan projemiz Avukma Üreten Kadınlar Kooperatifimizi kurduk. Bu kooperatifimiz sadece Ödemiş’te değil küçükmenderes havzası ilçelerinde de olabilecek. Ödemiş’te mevcutta olan Ödemiş Kadın Kooperatifi ile de birlikte çalışacağımıza inanıyorum. Kadınlarımızın yaptığı yöresel özel yemekler, bilinmeyen tarifler, iğne oyaları, el işleri gibi birçok ürünler kooperatifimiz üzerinde pazarlanacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden ’Annesinin Kızı’ İsimli Kitaptan Kooperatifçiliğe hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ’Annesinin Kızı’ İsimli Kitaptan Kooperatifçiliğe haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı