Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Anneniz katarakt olmuş

K.DEMİR/ALMANYA<br><br><B>HALK </B>arasında göze perde inmesi olarak adlandırılan durum, tıp dilinde katarakt olarak tanınır.

Göz merceğinin saydamlığını kaybedip, buzlu cam görünümü almasıdır. Hastalar bu nedenle görme kaybına uğrarlar. Yapılan bir ameliyatla bu mercek çıkarılırsa hasta görmeye başlar. Ancak bu ameliyatı olmuş kişilerin ya çok kalın gözlük ya da kontakt lens kullanması gerekir. Son yıllarda yapılan ameliyatlarda, gözün kendi merceği çıkarılıp aynı yere, yani gözün içine yapay mercek konulmaktadır. Böylece hastalar kalın gözlükler olmadan görme olanağına kavuşmaktadır.

Katarakt ameliyatı Türkiye'de de hemen her hastanede yapılabilmektedir.

Eforlu tetkik yaptırmalısınız

K.UĞUR/İSTANBUL

SOL kolunuza vuran ağrılar yol yürüdüğünüzde ortaya çıktığına göre, istirahat sırasında çekilen kalp elektrosunun normal bulunması, kalbinizin sağlıklı olduğunu kanıtlamaz. Ayrıca kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarının yüksek olması da, damar sertliğine bağlı koroner kalp hastalığı açısından risk altında olduğunuzu gösterir. Zaten doktorunuz da koroner kalp hastalığı teşhisi koyarak tedaviye başlamış.

Ancak kalbiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için, eforlu kalp elektrosu çektirmenizi tavsiye edeceğim. Bunun ötesinde talyum testi ve anjiyo gibi ileri tetkik olanakları da mevcuttur. Doktorunuzla bu tetkikler konusunda görüşmeniz yararlı olacaktır.
X