"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Annemin o adamla yattığını düşündükçe psikolojim bozuluyor

Güzin Abla, ben çok şanssız bir kızım? Başım annemle dertte. Düşün ki, babam öleli yaklaşık 4 yıl oldu ve annemin şu an bir başkasıyla ilişkisi var.

Annemin ilişkisinin olmasını bir anlamda normal karşılıyorum ama kurduğu ilişkinin seviyesi de önemli? Hayatındaki adamın seviyesini elbette ki bilemem, ama annen olunca kimseyle paylaşamazsın ki? Hele bir de annemin o adamla yattığını düşündükçe psikolojim iyice bozuluyor. Geceleri uyuyamıyorum, okulda dikkatim dağılıyor.
İnan ne düşüneceğimi bilemiyorum; bazen annemin telefon mesajlarını okuyorum, okudukça kendimi kaybedecek gibi oluyorum. Bir de bunlar yemezmiş gibi adamla bir yerde karşılaştığımız zaman, anneme benim hakkımda hiç olmayacak yorumlar yapıyor ve annem de ona destek çıkıyor. Bu yüzden beni sürekli azarlıyor, suçluyor.
Aslında adamla resmen tanışmıyoruz bile? Ama annem beni ona uzaktan göstermiş. Bu yüzden hem ondan hem de annemden nefret ediyorum. Ablacığım; kalacak bir yerim olsa, bir an bile annemin yanında durmam.
RUMUZ: ŞAŞKIN KIZ

Sevgili kızım, evet belki babanın genç yaşta ölümü senin için büyük bir şanssızlık olmuş. Ama düşün ki, annen için de aynı derecede büyük bir şanssızlık. O da genç yaşta dul kalınca, yalnız ve erkeksiz kalmış. Bu kurtlar dünyasında bu kolay mı sanıyorsun? Genç ve dul bir kadın, hele bir de sahip çıkan bir yakını, ailesi yoksa, erkekler için eşi bulunmaz bir av olarak görülebilir. Hele bir de sanırım annen gibi, etki altında kalmaya müsaitse bu çok daha rahatlıkla gerçekleşebilir.
Seviyeli bir ilişki derken neyi kastettiğini hemen hemen anladım. Bunu annenin seçtiği adamın, babanın düzeyinde biri olması, kurduğu ilişkinin ise ciddi ve aklı başında bir ilişki olmasını düşünerek söylüyor olmalısın. Ve sanırım, o adamı pek fazla tanımasan da, annenle yazışmalarından, sana karşı takındığı tavırdan yola çıkarak, onu pek de annene uygun görmüyorsun.
Sevgili yavrum, büyüklerin dünyasını genellikle küçükler pek kolay anlayamazlar. Bu nedenle anneni de suçlamamalısın. Onun neler hissettiğini neler yaşadığını bilemezsin. Artık bir genç kız olduğuna göre, bu duygu ve düşüncelerini annenle paylaşman çok iyi olurdu. İçin için kinlenip, annene ve o adama karşı böyle bir düşmanca tavır takınmaktansa, açık açık duygularını söylemen çok daha hayırlı bence?
Annene, saygılı ve sakin bir şekilde, asla sesini yükseltmeden, tüm hissettiklerini anlat? Anlat ki, annen de belki, bu yeni ilişkisinin heyecanı içinde, sana karşı haksızlık ettiğinin farkına varabilsin.

Eşimle cinsel uyumsuzluğumuz yüzünden boşanmayı düşünüyorum

Canım Güzin Ablam; ben 8 senedir evliyim ve 5 yaşında bir kızım var. Sorunumu size çok kısa anlatmak istiyorum. Başınızı ağrıtmak istemem. Eşim uzun yıllardır cinsel konuda benden uzak. Ya da günü gününe uymuyor. Bazen 2 günde bir ilişkiye giriyoruz; bazen ise 1 ay benden uzak kaldığı oluyor. Ama asıl sorunum bu değil; eşimin kendi kendini tatmin gibi bir hastalığı var.
Yani benimle ilişkiye girmektense kendisi banyoda cinsel tatmin yolunu denemeyi daha çok seviyor. Ve evet ben bunu hastalık olarak kabul ediyorum. Bir iki defa onu yakaladım ve yüzüne vurdum fakat yüzü bile kızarmadı. Uzun zamandır bu böyle sürüp gidiyor. Ama artık canıma tak etti. Boşanmayı düşünüyorum; çünkü evlilik hayatında cinselliğin çok önemli olduğunu anladım.
Bunun yanı sıra kendimi çok dinledim, düşündüm, araştırdım; bu konuda kendimle ilgili bir eksiğim, bir sorunum olmadığına karar verdim. Sizce sebep ne olabilir, ne gibi bir yol izlemeliyim? Gerçekten bu nedenle boşanmalı mıyım, yoksa yapabileceğim bir şey var mı?
RUMUZ: N.H.

Sevgili kızım, tabii ki evlilik hayatında cinsel uyum çok önemli. Evliliğin temel taşlarından biri cinsel açıdan birbirini tamamlayabilmektir. Ancak, işte zaman zaman bana gençler soruyorlar, “Mastürbasyon zararlı mıdır, ileride evlilik yaşamımızda bir sorun yaratır mı?” diye? Ben de uzmanlara danışarak “Aşırıya kaçmamak şartıyla, çok sık olmamak şartıyla zararlı olmaz” diye cevap veriyorum.
Ama biliyorum ki, genellikle gençlerin ilk cinsel uyanış yıllarında normal bir beraberlik yaşama imkanı bulamamaları nedeniyle, başvurdukları bu yöntem, bir alışkanlık halini alırsa, bazılarında normal ilişkiden aynı tatmini alamamak şeklinde bir sapma yaratabiliyor.
Senin dediğin gibi bu bir hastalık sayılabilir? Çünkü o kişinin normal bir cinsel yaşamı olduğu söylenemez. Eşinden eğer seks yaşamınız dışında, genel anlamda hoşnutsan, boşanmayı düşünmeden önce, bence evlilikte cinsel uyum konusunda başvurulabilecek ciddi bir psikiyatr ya da psikolojik danışmana birlikte gitmenizde yarar var.
Tabii her şeyden önce, eşini de bu konuda razı edebilmen söz konusu.
X