"Sibel Arna" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sibel Arna" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sibel Arna

Annemi istiyorum dediler annelerini aldılar

Erken doğan bebekler anne sütü ve sevgisinden mahrum kalmasın dediler. Yasanın değişmesi için www.annemiistiyorum.com adresinden kampanya yürüttüler. Ve başardılar. Yasa değişiyor!

Önce hukuk diliyle yazayım...
MADDE 5510: İlgili karar: “MADDE 66- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
Kadın işçinin erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.”
GEREKÇE
Kadın işçinin erken doğum (prematüre doğum) yapması halinde, doğum öncesi çalıştırılmayacak sekiz haftalık iznini kullanması mümkün olmamaktadır. Yapılan düzenlemeyle kadın işçinin erken doğum yapması halinde, kullanamadığı doğum öncesi izin sürelerinin doğum sonrası sürelerle birleştirilerek kullanılması öngörülmüş, böylece bu durumdaki kadın işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır. (Not: Devlet memurlarının durumuna dair düzenlemeler üzerine de çalışılıyor.)
Bu yolculuk Ekim ayının sonunda başlamıştı. Çünkü Türkiye’de çalışan anne oranı yüzde 45’lere ulaştı. Ülkemizde tüp bebek, aşılama ve benzeri yöntemler sayesinde dünyaya gelen ikiz ve üçüz bebek sayısında eski dönemlere nazaran on kat artış var. İkizlerin yüzde 25’i, üçüzlerin yüzde 45’i yoğun bakım tedavisine gereksinim duyuyor. İkiz gebeliklerde erken doğum riski yüzde 75, üçüzlerde yüzde 90. Buna ek olarak, Türkiye’de her yıl 1 milyon 387 bin canlı doğum yaşanıyor ve bunların yaklaşık yüzde 10’u erken doğumla sonuçlanıyor. Türkiye’de her yıl 130 binin üstünde erken doğum gerçekleşiyor. Çalışan anneler yeni doğan bebekleriyle doğum izninin kısıtlı olmasından dolayı daha fazla ilgilenemiyor.

YASA KOMİSYONDA

İşte Annemi İstiyorum kampanyası bu vahim tablo üzerine start aldı. Anneyiz.biz’in kurucusu Pınar Reyhan ve Hürriyet Yeni Anne - Yeni Hamile ekibi tarafından yürütülen kampanya çok ses getirdi. www.annemiistiyorum.com adresinden yürüttükleri iletişimle “Erken doğan bebekler anne sütü ve sevgisinden mahrum kalmasın diyorsanız destek olun” dediler. Reyhan ve ekibi her fırsatta şunu dile getirdi: “Erken doğan bebeklerin annelerinin doğum izni daha uzun olmalı. Prematüre bebeklerin zamanında doğan bebekler gibi büyüyebilmeleri için annelerinin sütüne ve şefkatine çok ihtiyaçları var. Annelere, prematüre bebeklerine bakmaları için şans tanınmalı. Erken doğan bebekler annesiz kalmamalı! Siz de prematüre bebeklere yardım etmek istiyorsanız kampanyamızı destekleyin.”
31 bine yakın imza topladılar. Ve nihayet gerekli yasal düzenleme yapılıyor. Perşembe günü Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Pınar Reyhan’ı arayıp şöyle dedi: Annelere müjdeyi ver, konu halloldu, yasa komisyonda. Bizi konuda ailelerle bir araya getirdiğiniz için size teşekkür ediyoruz.”
Erken doğan bebekler kampanyayı yürüten ve destek veren herkes sayesinde artık anneleriyle daha çok zaman geçirecekler. Bu bebeklerin anneleri artık izin süreleri yetmediği için işlerinden ayrılmak zorunda kalmayacak. Bunun bebek gelişimi için, kadın hakları için insanlık için ne kadar önemli bir gelişme olduğunun farkındasınız değil mi? Teşekkürler Pınar Reyhan ve ekibi, teşekkürler Sağlık Bakanımız Recep Akdağ, teşekkürler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Ömer Dinçer, teşekkürler konu üzerinde konuşan, düşünen, yazan, imza atarak destek veren herkes. Ne mutlu ki memlekette iyi şeyler de oluyor!
X