"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Annem tüm hayallerimi yıktı

Merhaba Feyza Abla, yaklaşık üç sene beraber olduğum erkek arkadaşımın birkaç kez uyuşturucu madde kullandığına şahit olmuştum. Bir gün bunu günlüğüme yazdım. Annemin odamda bıraktığım günlüğü okumasıyla hayatım karardı.

Annem, tüm aileme erkek arkadaşımın bağımlı olduğunu söyledi ve hemen ondan ayrılmamı istedi.
Ona göre bana üç sene boyunca sesini bile yükseltmemiş erkek arkadaşım, uyuşturucu kullanıp beni dövecek, hayatımı zindan edecekti.
Erkek arkadaşımın yaptıklarını savunmadığımı ama bunun düşündüğü gibi olmadığını kanıtlamak için elimden geleni yapmama rağmen ona kabullendiremedim.
Bir sene boyunca beni tehdit ederek (üniversite ücretimi yatırmayarak, arkama adam takıp izlettirdiğini söyleyerek, aşırı derecede psikolojik baskı yaparak) erkek arkadaşımdan ayırmaya çalıştı. Tam mezun olacağım sene tüm dengem bozuldu. Bir sene boyunca her gün sadece ağladım. Büyük bir bunalıma girdim. Annemden habersiz psikiyatriste gittim.
ÇOK SEVİYORDUM AMA YİNE DE AYRILDIM
Bir sene boyunca her türlü psikolojik eziyeti çektikten sonra evden uzak kalabilmek için yurtdışına master’a gittim.
Bu süreç içinde erkek arkadaşım evlenip yurtdışında yaşamamızı teklif etti, aileme tamamen ters düşmemek için kabul etmedim.
Fakat bu bir sene içinde ilişkimiz o kadar yıprandı ki, hem kendim için hem de erkek arkadaşım için en iyisi olacağını düşünerek ilişkimizi bitirdim ve yurtdışına gittim.
Artık ne canımdan çok sevdiğim erkek arkadaşım ne de ailem vardı. Aylarca her gün ağladım.
Erkek arkadaşıma geri dönmeyi düşünemedim bile, çünkü annem hayatımı bir kez daha mahvedecekti. Beni öyle bir psikolojiye soktu ki, onunla ilişkim artık sıfır. Hayatımda olan bitenden haberi bile yok.
Eski erkek arkadaşımsa şu an Amerika’nın önemli üniversitelerinden birinde bursla master yapıyor.
Ben de Almanya’da master’ımı bitirmek üzereyim. Çok çok mutluyken hayatım tepetaklak oldu, her şey bitti.
ANNEM 2 YIL SONRA ONA DÖNEBİLECEĞİMİ SÖYLEDİ
Annem, yaptıklarından tam iki sene sonra, istersem erkek arkadaşıma dönebileceğimi söyledi. Her şeyi en güzel zamanında yerle bir ettikten sonra benimle alay eder gibi ne istersem yapabileceğimi söyledi bana...
Buradan ailelere seslenmek istiyorum. Zaman değişiyor, sizin tecrübeniz elbette bizlerden daha çok ama o tecrübelerin bir bölümü bu zamanda geçerli olmayabiliyor. Çocuklarınızı dinleyip onları anlamaya çalışın, yargılamaya değil. Benim tüm hayallerim ve gelecek planlarım yıkıldı. Her konuda fazlasıyla anlaştığım, çok başarılı bir hayat arkadaşını kaybettim.
Elbette ki hayatım düzene girecek ama bir tarafım hep buruk kalacak ve annemle olan ilişkim hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak.
Çocuklarınıza baskı yapmayın, bazı şeyleri hoş görün. Yoksa korumak istediğiniz çocuklar hayatınızdan tamamen çıkacak. 
- Rumuz: Güzel eski günler

Ailelerin baskıcı tavrı çocuklara zarar veriyor

Elbette aileler çocuklarını yanlıştan geri döndürmek için çırpınacaklar. Ama bazen bu aşırı korumacı ve baskıcı tavır, hem evlatlarına hem de kendilerine zarar verebiliyor.
Uyuşturucu madde kullanan bir damat adayı elbette ki tepki çekecektir, ancak çok gençlik yıllarında yapılan bir yanlış ömür boyu mutsuzluğa neden olmamalı. Kim “Ömrümde hiç hata yapmadım” diyebilir ki?
Kesin yasaklar yerine, çocuğunun yanında arkadaş, dost olarak kalabilmek, anlayış gösterebilmek, onu yakından izleyebilmek daha akıllıca değil mi?

X