Ege Haberleri

EGE

  ‘Annem Kanseri Yendi’ projesi çocuklara en güzel hediye

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GÖĞÜS kanseriyle mücadelesi ve her kemoterapi sonrasında verdiği “kemo-partilerle” Türkiye’ye moral olan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile bir proje hayata geçirecek.

  “Annem Kanseri Yendi” adlı proje kapsamında dar gelirlilere mamografi testi yapılarak gerektiğinde tedavi için adım atılırken, çocukların annelerini kaybetme korkusu da yok edilecek.
  Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın da (VOB) yönetim kurulu başkanlığını yürüten Kestelli, meme kanserinin erken tanıyla ‘uyanılabilir bir rüya’ olduğunu ve yenilebileceğini göstermek için yine örnek oldu. Kendisi de aynı hastalıkla mücadele ederken pozitif yaklaşımıyla herkese örnek olan Kestelli, “Annem Kanseri Yendi” projesinin ortaya çıkışını ve atılacak adımları anlattı.
  2012’de başlama heyecanı
  Şu anda test cihazlarıyla donatılacak gezici cihazla ilgili araştırmaların sürdüğünü, İl Sağlık Müdürlüğü’nün büyük destekleriyle projeye 2012 yılında başlayacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Kestelli, “Daha önce çocuklarla ilgili bir projeyi planım vardı. Bu hastalığı ben de geçirince anneyi kurtarırsak çocuklar için en güzel şeyi yapabileceğimizi gördüm. Bu yüzden erken tanı ile kanserin yenilebileceğini göstermek için en uygun ismin ‘Annem Kanseri Yendi’ olacağını düşündük” diye konuştu.
  Tedavi için de yardım
  Kestelli, şunları söyledi:
  “Umuyorum çıkmaz. Ama hastalığı olan çıkarsa tedavi aşamasında da hastanelere sevkini sağlayacağız. Belki kanser ismini duyunca insan kötü bir hastalık olduğunu düşünüyor ama tedavi edilemez değil. İmkanı olan kadınlar bile ihmal edebilirken imkanı olmayanları düşünemiyorum. O yüzden bu kadınları evlerinden çıkartıp kontrollerini yaptırırsak hayat kurtarma şansı da olabilecek.”
  Testlerin geziciaraçla yapılıyor olmasından kaynaklı uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Kestelli, “Projeyle baştan beri ilgilenen ve yürütülmesini sağlayan İl Sağlık Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok büyük destek alıyoruz” diye konuştu.

  Tedavisini şenliğe çevirdi

  Güleryüzlülüğü, yaşam enerjisiyle tanınan Işınsu Kestelli, 2011 yılının başında meme kanseri olduğunu öğrendi. Her kemoterapi tedavisinden önce “Ben kanserimi şenlik gibi yaşamak istiyorum” diyerek kemo-parti veren Kestelli’ye dostları “Işınsu” yazan rozetlerle eşlik etmişti. Kestelli, ‘kemo-partilerden’ birinde, “Hayatımda kanser diye bir çatlak oldu. Ama ışığın içeri girebilmesi için bazen çatlaklar gerekiyor. Sizinle kanserin tadını çıkarıyorum” diyerek Türkiye’de bu hastalıkla mücadele eden binlerce insana da moral olmuştu. Kestelli, saçlarının dökülmesinin ardından bir süre peruk kullanmış, daha sonra kemo-partilerde mendil gibi salladığı peruğunu da çıkartmış, İTB ve VOB toplantılarına düzenli olarak katılmıştı.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı