"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Annem, geçmişteki davranışları için af diledi

“Annem yüzünden genç yaşta hayata küstüm” diyen okurunuzun mektubu beni dehşete düşürdü. O mektup, bana annemin yaptıklarını hatırlattı.

Sayın Feyza Hanım, ben 55 yaşında bir hanım okurunuzum. Güzin Abla köşesini 20’li yaşlarımdan beri düzenli olarak okurum. Rahmetli annenizin de sizin de ellerinize sağlık...
Geçtiğimiz günlerde köşenizde 18 yaşındaki bir genç kızın “Küskün” rumuzuyla yolladığı mektubu yayınladınız. “Annem yüzünden genç yaşta hayata küstüm” diyen o kızın mektubu beni dehşete düşürdü.
Onun adına çok üzüldüm. Annesi sürekli onunla alay ediyor, küçümsüyormuş.
O yaşta bir kız çocuğu bu tür davranışları neden hak etsin ki?
Yazdıkları, bana öğretmen annemi hatırlattı. Ben üniversite okudum, iyi bir kariyer yaptım ama annemin açtığı yaralar hep benimleydi. Eşim bile ilk evlendiğimiz yıllarda bundan nasibini aldı.
45 yaşındayken, iki oğluma kısmen annem gibi davrandığımın farkına vardığım zaman psikiyatra gittim. Ve iki sene boyunca o psikiyatrın karşısında, sanki beş yaşındaki bir çocuk gibi ağlaya ağlaya yaralarımı sardım. Sonunda annemi affetmeyi başardım.
Annem şu anda 80 yaşını geçti. Çok şükür sağlığı yaşına göre iyi. Geçenlerde benden ve kız kardeşimde af diledi, sanki günah çıkardı...
O küskün kızın annesininkine benzeyen davranışlarını kendi çocukluk travmalarına bağladı.
Ben sizin o kız çocuğunu neredeyse suçlayıp anneyi temize çıkarmanıza üzüldüm. Ben anneyi de suçlayamıyorum ama iki taraflı empati kurulup öyle cevap yazılmalıydı diye düşünüyorum.
Affınıza sığınarak, bu tür sorunları olan okurlarınız için iki kitap tavsiye etmek istiyorum;
“Zor Bir Ailede Büyümek” -Geçmişi onarmanın ve hayatını geri kazanmanın yolları- (Susan Forward-Craig Buck) ve “Kuşaktan Kuşağa Aktarım” -Çocuklarımız çocuklarını nasıl eğitiyor?- (Willi Lahaye-Jean Pierre Pourtois-Huguette Desmet)
Rumuz: “Küskün” gibi

Sevgili okurum, yazımdan o genç kızı suçladığım anlamını çıkarmanıza üzüldüm. Tam tersine, bir annenin böyle davranmasını aklımın almadığını söylemek istedim.
Siz de anne olduğunuza göre elbette bilirsiniz, bazen çocuklar insanı zıvanadan çıkaracak davranışlarda bulunur, sonra da en masum hallerine bürünmeyi çok iyi becerir, ailelerini suçlarlar...
Hâlâ bir annenin öz kızına düşman gibi davranmasını havsalam almıyor benim. Yazım biraz da kısaltılmış ama öyle yanlış bir izlenim yarattıysam, bunca yıllık okurum olan sizden özür dilerim.
Önerdiğiniz kitaplar için de ayrıca teşekkür ederim.

Saçma bir nedenle ondan ayrıldım şimdi pişmanım

Sevgili Güzin Abla, ben 23 yaşında bir genç kızım. Benim gönlümde biri var. Üç sene önce onunla beraberdik. Fakat ben saçma bir nedenle ilişkimizi sonlandırdım.
Ne kadar pişman olduğumu, iki ay önce ona rastladığımda anladım. Arkadaşlarım onun da hâlâ benden hoşlandığını, fakat tekrar konuşmayı gururuna yediremediğini, bana öfkeli olduğunu söylüyor. Ben de onunla konuşmaya utanıyorum.
Şu anda hazırlandığım çok önemli bir sınav var. Bu konunun başarımı engellemesinden de korkuyorum.
Sizce ne yapayım?
Rumuz: Umutsuz kız

Eğer onu gerçekten seviyorsan, barışmak için senin bir adım atman gerekiyor.
O genç adam, uzun süreli bir beraberliği saçma bir nedenle bitirmiş olmana haklı olarak kırılmıştır.
Onu gerçekten seviyorsan, kalbini yeniden kazanmak için elinden geleni yapmalısın.
Özür dilemek de büyüklüktür.
Ancak bir yandan da dediğin çok doğru.
İmtihana çalıştığın şu dönemde aklını bu duygusal sorunların karıştırmasına izin vermemelisin.
İmtihanını ver, ondan sonra salim kafayla bu konuyu düşünür, halledersin.

X