"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Annem babamı aldatıyordu şimdi yeniden evleniyor

Merhaba Güzin Abla, sorunumu size özetle anlatacağım, çünkü daha derine inersem işin içinden hiç çıkamayacağımı biliyorum.

Ben ortaokuldayken annem babamı aldatıyordu. Biriyle sürekli telefonla konuşuyordu. Sanırım bunu babam da sezmişti. Zaten iki sene önce, ben lise son sınıftayken boşandılar.
Bir ay önce ise babam önemli bir ameliyat oldu. Kardeşim de ben de onun yanında kalıyorduk. Annem de babamı ziyarete geldi. Ancak babama “Ben biriyle evleniyorum” dedi...
Bunun affedilecek yanı yok! Hem yeni ameliyat olmuş bir adama bu denmez, hem de ayrılalı daha iki sene olmuş.
O günden beri annemi aramıyorum. Zaten farklı illerdeyiz ve ben şu an yurtta kalıyorum. Çok fazla kafama takmak istemiyorum ama herkesten çok sıkıldım. İçimden buralardan gitmek geliyor. Biliyorum ki, hiç kimseye özlem duymayacağım...
Rumuz: Zig zag

Bana güvendiğin, sorununu benimle paylaştığın için teşekkür ederim güzel kızım. Durumuna çok üzüldüm ama inan senin gibi pek çok genç var. Anne babasının sorunları nedeniyle hayata umutsuz bakan, duygularını kaybetmiş, sevgisiz ve katılaşmış görünen...
Bu yaşadıkların bir genç kız için çok da kolay şeyler değil. Bir annenin bu kadar bencil olabilmesi, hem size hem de babana bu kadar acımasız davranabilmesi beni şaşırtmadı diyemem. Hadi diyelim ki, babana karşı bir kini, bir öfkesi vardı... Evli çiftlerin yaşadıklarını bilemeyiz, sen bile annenle babanın neler yaşadığını bilemezsin... Ama size karşı nasıl bu kadar katı olabilmiş?
Boşanmış olabilir, tekrar evlenmek de hakkı. Ama bunu böyle bir zamanda, böylesine ani bir şekilde söylemesini aklım almadı.
Bütün bu olaylar seni sarsmış olsa da, şu anda kendini çok yalnız ve boşlukta hissetsen de, zaman içinde toparlanacaksın.
Her şeye rağmen büyüklerinin bu sorunlarının seni olumsuz etkilememesi için gayret göstermelisin. şu anda eminim sana ve kardeşine çok ihtiyacı olan babana ve her şeye rağmen annene karşı sevgini kaybetmemelisin.
Evet biliyorum, hayat pek çoğuna hiç de şefkatli davranmıyor ama sen kardeşinle birlik olup hayata karşı daha güçlü durmaya çalışmalısın...

Çocuk aldırdığımda bile yanımda yoktu

Sevgili Güzin Abla, gerçekten içinden çıkılmaz bir durumdayım. Kimsenin beni anlamadığını düşünüyorum.
Yaklaşık üç yıldır biriyle beraberim, fakat ilişkim hiç de düzgün gitmiyor.
Üniversiteyi onunla birlikte okudum. Ondan bir gün bile ayrı kalmadım, o da her zor günümde yanımda oldu. Fakat son zamanlarda bana öyle şeyler yaşattı ki, hiçbirini hazmedemiyorum. Her şeyden önemlisi, ondan bir çocuk aldırdım. O sırada bile yanımda değildi. O anki psikolojimi bir türlü anlamak istemedi.
Artık benimle evlenmek istemediğini düşünüyorum. Benimle yeterince ilgilenmiyor. Yanımda olduğu zamanlarda iyi, fakat biraz uzaklaşınca bana kötü davranıyor.
Her zaman, her konuda o haklı! Bende ona karşı büyük bir öfke oluştu. Kendimi kullanılmış gibi hissediyorum, ondan bir şekilde intikam almak istiyorum.
Ne benden ayrılıyor ne de benimle evleniyor. Ayrılmak istesem de içim el vermiyor. Her şeye rağmen ne yazık ki ona karşı boş değilim.
Kafam çok karışık. Açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum. Onunla da onsuz da olamıyorum. Bu durumdan nasıl, ne şekilde kurtulacağımı bilmiyorum.
Belki henüz çok gencim ama ruhum sanki 50 yıl yaşlanmış gibi. Sürekli ağlıyorum. Sakinleştiriciler bile fayda etmiyor. Kendimi yiyip bitiriyorum. Lütfen yardımcı olun...
Rumuz: Merve

Belli ki son derece sorumsuz, güvenilmeyecek bir genç bu. Onunla evlensen ne olacak ki kızım? Zaten anladığım kadarıyla, haklı olarak, ondan oldukça uzaklaşmış durumdasın. Sevginin ise ancak kırıntıları kalmış ki, bu da çok doğal. Kısa zamanda bu kırıntıların da yok olacağını, sevginin yerinde öfke ve nefret kalacağını hissediyorum...
şu anda seni ona bağlayan; ilkleri onunla yaşamış olman, onunla her şekilde yakınlaşman ve genç yaşta çocuk aldırmak gibi bir travmanın yarattığı duygular...
Kızım ondan bir şey beklememelisin. Zamanını boşuna harcama, kendini kurtarmaya bak. Onsuz daha huzurlu, daha mutlu olacağından eminim.
X