"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Annem

Annem yemeği çok sever. Hem yapmasını, hem yemesini. Benim mutfağı bu kadar sevmemin ve yemekçi olmamın nedeni belki de annemin bu sevgisidir.

İnsanın bir işi yapmaktan aldığı zevk doğal olarak yaptığı işe yansır ya; benim annemin yemekleri enfestir. Tamam, herkes kendi annesinin yemeklerine bayılır, nereye gitse o yemekleri özler ama bazı durumlar vardır ki istisnadır. İşte annemin elinin lezzeti de o istisnalara örnektir.
Yemek yapıp yedirmek kadar, yapılan yemeği yemesini de pek sever, o kadar ki neredeyse vazgeçilmez yiyecekleri vardır. Mesela bir göçmen yemeği olan ‘kaçamak’a bayılır. Hele benim de lezzetine doyamadığım muhteşem tahin-pekmez ikilisine hiçbir zaman karşı koyamaz.
Bir de karpuz-peynir, pilav-yoğurt-üzüm ya da helva-ekmek gibi grupları vardır ve çok kolay hazırlanan yiyecekler olmalarına rağmen, onların olduğu sofralara ziyafet muamelesi yapar.
İnsan durup dinlendiği anlarda, yakınında olan kişilerin hayatındaki önemli yerini unuttuğunu fark ediyor. Bugün benim durup dinlendiğim bir gün. Bugün benim annemi anlatmak istediğim gün. Ya sizin?

SU MUHALLEBİSİ

MALZEME LİSTESİ
Muhallebi için;
* 1 litre süt
* 5,5 tepeleme yemek kaşığı buğday nişastası
* Yarım su bardağı tozşeker
Üzeri için;
* Pudraşekeri
* Gülsuyu
* Pekmez ya da vişne şerbeti

YAPILIŞI
Süt, buğday nişastası ve tozşekeri orta boy bir tencereye koyun. Kısık ateşte, tel çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırarak koyulaşıp kaynayıncaya kadar pişirin.
Kaynamaya başlayınca karıştırmaya devam ederek 10 dakika daha, iyice koyulaşıncaya kadar pişirip ocaktan alın.
Orta boy yuvarlak, kare ya da dikdörtgen bir tepsiyi (kalıbı) suyla çalkalayıp ıslatın. Muhallebiyi tepsiye en az 2 santim kalınlığında yayın. Buzdolabına koyup en az bir gece bekletin.
Ertesi gün buzdolabından çıkarıp dilimleyin, üzerine gülsuyu ve bol pudraşekeri serpin. İsterseniz pekmez ya da tatlı bir şurupla da ikram edebilirsiniz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI