Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘Annelik Halleri’m

Bir kitap yazdım hayatım değişti. 15 gün içinde beş televizyon programına çıktım, altı röportaj yaptım. 15 yıl boyunca soru soran tarafta yer alan bir gazeteci için karşı tarafa geçmek, stresin yanında heyecan verici.

<ı>Dört kamera, spot ışıklarının verdiği sıcaklık, stüdyoyu dolduran onlarca kadın seyirci ve ekran başında Tülûhan’la Her Gün programını izleyen milyonların karşısında heyecanlanmamak ne mümkün.

Yaklaşık bir saat boyunca ‘Anne bizi ne zaman makyaj odasına alacaklar, anne sana hangi renk makyaj yapacaklar, anne bana da parlatıcı ruj sürecekler mi, anne saçın nasıl olacak, anne ben nerede oturacağım, anne içeri ne zaman gireceğiz’ şeklinde süregelen onlarca soruya birkaç kez yanıt vermekten yorgun düşmüş bir halde stüdyoya girdiğimde, söylemeyi planladığım her şeyi unutmuştum.

Nehir en tatlı haliyle, içine kurt düşmüş gibi kıpır kıpır koltuğa oturmama mücadelesi verirken, eski bir Hürriyet mensubu olan Tüluhan’ın verdiği destekle ‘Annelik Halleri’nin ilk reklamını yapmış oldum.

Biz çalışan kadınlar gündüz kuşaklarını izleyemiyoruz. Özel konu ve konuklarıyla her yaş ve seviyedeki kadına hitap eden Tüluhan, gazetecilik birikimini, güzel enerjisiyle birleştirince TGRT’ye ayrı bir katma değer katmış. Kimseye haber vermediğimiz halde, bizi izleyenlerden onlarca telefon aldık.

Kitabım, televizyon aracılığıyla Anadolu’nun çeşitli kentlerinden arayan kadınlara hediye olarak gönderildi.

Seçimi doğru yapmak

Ben iş yoğunluğuna alışkınım ama benimle bu kadar yoğun ilgilenilmesine hiç alışkın değilim. İnternet sitelerinde yer alan kitabıma ait haberler itiraf etmeliyim keyfimi ikiye katladı. Şunu daha iyi anladım; İnsan bir ürün ortaya çıkarınca onay bekliyor, bilinsin istiyor.

Kitap çıkarmış çiçeği burnunda bir yazar olarak kitap yazmayı düşünenlere küçük ama önemli bir tavsiyem olacak:

Yayınevinizi iyi seçin. Elektriğiniz tutsun. Biliyorsunuz artık reklam yapmadan bir şeyi satmak çok mümkün olmuyor. Her şeyin başı reklam. Reklamınız iyiyse satarsınız. Bunu yapacak olan da yayınevinizdir. Çünkü siz ortaya çıkıp ‘Ben iyi bir kitap yazdım, reklamımı yapar mısınız?’ diyemiyorsunuz. Sizin adınıza bunu birilerinin yapması gerekiyor.

‘Annelik Halleri’ni yayınlayan Selis Yayınları’nın belkemiği, yazar menajeri Elif Çakır müthiş bir kadın. O nasıl bir enerjidir öyle. Herkesi tanıyor, her yere eli uzanıyor. Beni böyle bir işe ikna ettiği için ona teşekkür ediyorum. Herkes kitap kapağındaki fotoğrafımızın çok sıcak olduğunu söylüyor. Enerjimizi fotoğrafa Türkiye’nin ‘catman’i Süha Derbent yansıttı.

Sekiz ayı aşkın bir süredir her Cuma bu sayfada sizlerle buluşuyorum. Her hafta farklı bir konuda yaşadığım sorunları, bulduğum çözüm yollarını dilim döndüğünce anlatıyorum.

Nehir muhteşem bir çocuk değil. Zaten ben de muhteşem bir anne değilim. Ama iyi bir anne olmak için elimden geleni yapıyorum. Bazen kendimi bu işin anayasasını yeniden yazıyormuş gibi hissediyorum. Anneliğe, kendi kızımla ilişkimde yeni bir tat, yeni bir dokunuş getirdiğime inanıyorum.

Kimin kitabı anlayamadım

Bana model olarak kimi örnek aldığım soruluyor. Annem 17 yaşında henüz bir çocukken anne olmuş. Ben ise 30 yaşında anne oldum. O içgüdülerini kullanarak bizi yetiştirmiş, ben hem içgüdülerimi hem de annemden aldıklarımı kullanıyorum. Bunların üzerine bir de gazeteciliğin getirdiklerini ekleyince farklı tadı olan bir durum ortaya çıkıyor.

Bu kitap benim hayatıma yeni bir enerji kattı. İnsan arada bir, yoğun bir iş ortamında bile olsa son derece sıradan bir iş yaptığı hissine kapılabiliyor. ‘Annelik Halleri’ tam da böyle bir döneme denk geldi. Kendimi, mesleğimi, yaptığım işleri sorguladığım bir dönemde imdadıma yetişti. Şimdi sorgulama dönemini geride bıraktım. Yayınevinden Elif’le her gün iki üç kez konuşuyoruz. Bana yeni röportajlar, televizyon programları ayarlıyor.

Bebek.com, Kızıltoprak’daki mağazasının açılış gününe imza günü için beni davet etti. İlk imza günümü yarın 15.00-17.00 saatleri arasında bebek.com’un mağazasında gerçekleştireceğim. Nehir’i yanımda götürüp götürmemek konusunda tereddütlüyüm. Nehir ise tavrını açık ve net olarak ortaya koydu. ‘Anne bu benim kitabım. İmza gününe gitmek asıl benim hakkım’ dedi.

‘Annelik Halleri’ kitabımı kızımla aramızda paylaşamıyoruz ama ben bu kitabı daha çok sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kitaptan bazı başlıklar

Kızımı beklerken beni neler beklemedi ki!

Ya bebeğimi kaybedersem ben ne yaparım?

Aynada gördüğüm şiş göbekli kadın da kim?

Nasıl doğursam, normal mi sezaryen mı?

Eyvah doğuruyorum!

Eve döndük ama bu bir kabus olmalı!

Hayatımın en zor kararını alıyorum, boşanıyorum

Doğru doktoru seçme taktikleri

İtiraf ediyorum ben bir bağımlı anneyim

Askerlik erkekleri, annelik kadınları adam ediyor
X